Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Pierwsze porozumienia w programie Kadry dla przemysłu

Autor:  PAP/rs  |  25-04-2018 14:35
Pierwsze cztery spółki z Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu podpisały porozumienia o współpracy w ramach programu Kadry dla przemysłu z ośmioma szkołami. Celem programu jest wsparcie rozwoju kierunków zawodowych istotnych na zmieniającym się rynku pracy - poinformował w środę prezes ARP Marcin Chludziński.

  • Pierwsze umowy w programie Kadry dla przemysłu podpisali dyrektorzy ośmiu szkół m.in. z Bydgoszczy, Radomia i Sochaczewa z zarządami ARP, LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii oraz Przewozów Regionalnych.
  • W ramach programu firmy i szkoły przygotują dla uczniów ofertę edukacyjno-praktyczną, która pomoże im w podjęciu decyzji, czy wybrany kierunek odpowiada na potrzeby rynku.
  • Uczniowie będą mogli zapisać się do klas patronackich, opartych o program nauczania współtworzony z przyszłym pracodawcą.

Pierwsze cztery spółki z Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu podpisały porozumienia o współpracy w ramach programu Kadry dla przemysłu.
Fot. Shutterstock.com

- Podpisanie porozumienia pomiędzy spółkami a szkołami zawodowymi ma nie tylko wymiar symboliczny, ale również wymiar realnej współpracy. (...) Robimy bardzo konkretny krok wychodzący naprzeciwko wyzwaniom współczesnego rynku pracy - powiedział Chludziński.

Jak mówił, "chcemy przez systemowe rozwiązania doprowadzać do sytuacji, kiedy firmy będą szukać pracowników w sąsiedztwie, czyli w szkołach, które są najbliżej". "Mam nadzieję, że jest to dobry początek realnego transferu ze szkół zawodowych do przemysłu w zorganizowany sposób" - dodał.

Pierwsze umowy w programie Kadry dla przemysłu podpisali dyrektorzy ośmiu szkół m.in. z Bydgoszczy, Radomia i Sochaczewa z zarządami ARP, LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii oraz Przewozów Regionalnych.

Szef gabinetu politycznego premiera minister Marek Suski powiedział, że program Kadry dla przemysłu powstał z potrzeby połączenia spółek, które potrzebują wysoko wykwalifikowanych pracowników, ze szkołami, które takich pracowników przygotowują.

- Aby dogonić świat, a jesteśmy wciąż wśród krajów dopiero na początku rozwoju, musimy to przyspieszyć. Żeby to przyspieszyć, potrzebni są ludzie, którzy będą to potrafili robić" - dodał minister Suski. Zaznaczył, że podpisanie porozumień jest kolejnym krokiem w kierunku likwidacji bezrobocia, kształcenia ludzi, którzy będą sobie radzić w życiu, ale i rozwoju polskiej gospodarki konkurencyjnej i na światowym poziomie.

Zaangażowanie firm z Grupy ARP będzie polegać m.in. na uruchomieniu programów stażowych, aranżowaniu wizyt w zakładach pracy oraz wsparciu nauki w systemie dualnym (teoria w konfrontacji z praktyką).

W ramach programu firmy i szkoły przygotują dla uczniów ofertę edukacyjno-praktyczną, która pomoże im w podjęciu decyzji, czy wybrany kierunek odpowiada na potrzeby rynku. Uczniowie będą mogli zapisać się do klas patronackich, opartych o program nauczania współtworzony z przyszłym pracodawcą. Wpłynąć ma to na praktyczne przekazywanie umiejętności oraz zagwarantuje, że od pierwszego dnia zatrudnienia firma zyskuje pracownika z wiedzą i kompetencjami, jakich potrzebuje.

Dla nauczycieli przygotowano specjalny program lekcji otwartych, prowadzonych przez pracowników spółek biorących udział w projekcie. Ich celem jest wspólne uczenie się w grupie osób bezpośrednio związanych z edukacją, przygotowujące do stopniowego odchodzenia od tradycyjnych podręczników w kierunku otwartych zasobów edukacyjnych. Dzięki temu nauczyciele zyskają wiedzę, która pozwoli im przygotować zajęcia lekcyjne pod kątem praktycznym.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019