Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kukiz'15 chce likwidacji podatku PIT. Co w zamian?

Autor: PAP/AKC
Dodano: 30-04-2018 18:22 | Aktualizacja: 30-04-2018 19:36

- Chcielibyśmy, żeby nasze państwo przestało męczyć Polaków, dlatego proponujemy likwidację podatku PIT od osób fizycznych - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Jak powiedział marszałek Stanisław Tyszka, PIT to podatek niesprawiedliwy, skomplikowany, generujący nieprawdopodobną biurokrację.

- Jest osiem stawek podatku PIT, 40 rodzajów deklaracji. W administracji publicznej pracuje 45 tys. osób. Szacujemy, że 90 proc. tych urzędników zajmuje się właśnie deklaracjami PIT - mówił Tyszka podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie.

Kukiz'15 ma własną propozycję zastąpienia podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozwiązanie ma być proste i tanie.

- My proponujemy likwidację tego podatku na wzór systemu brytyjskiego i irlandzkiego, czyli wprowadzenia tzw. podatku od funduszu płac.  To prosty podatek polegający na ujednoliceniu wszystkich danin i podatków, czyli PIT-u, składki na NFZ i ZUS- powiedział Tyszka. 


Projekt Kukiz'15 zostanie złożony w Sejmie po weekendzie majowym. Propozycja dotycząca likwidacji PIT to element akcji "Poniedziałek Wolności" - co tydzień klub Kukiz'15 przedstawia projekty ustaw, które - zdaniem jego posłów - mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczać biurokrację.

W ramach akcji Kukiz'15 zgłosił już m.in. projekty dotyczące likwidacji gabinetów politycznych w samorządach, Polskiej Organizacji Turystycznej, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenia podatku VAT na e-booki, e-prasę i ubranka dziecięce, a także zniesienia akcyzy na samochody osobowe oraz uchwalenia obowiązku upubliczniania rejestrów umów cywilnoprawnych przez wszystkie jednostki sektora finansów publicznych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020