Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

KE ws. amerykańskich ceł, czeka na rozwój wypadków

Autor: PAP/DM
Dodano: 30-04-2018 18:46

W sprawie amerykańskich ceł na stal i aluminium KE jest "cierpliwa, ale przygotowana" na rozwój wypadków - powiedział w poniedziałek rzecznik KE Margaritis Schinas. W marcu władze USA zwolniły UE z dodatkowych ceł tymczasowo do 1 maja; UE chce stałego wyłączenia.

Schinas powiedział na konferencji, że strony są w stałym kontakcie, i potwierdził, że planowana jest rozmowa unijnej komisarz ds. handlu Cecilii Malmstroem z amerykańskim ministrem handlu Wilburem Rossem w tej sprawie. "Jesteśmy cierpliwi, ale jesteśmy też przygotowani" - powiedział Schinas.

Dodał, że w zależności od rozwoju sytuacji prawdopodobne jest, że unijni komisarze będą omawiali kwestie amerykańskich taryf na środowym spotkaniu KE.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier W. Brytanii Theresa May są zgodni co do tego, iż USA nie powinny podejmować jednostronnych działań handlowych wymierzonych przeciwko UE.

W przeprowadzonej w niedzielę rozmowie telefonicznej tych troje przywódców wskazało, że Unia Europejska jest zdecydowanie gotowa bronić interesów swoich członków przed wszelkimi karnymi cłami amerykańskimi "w ramach wielostronnego ładu handlowego".

USA wprowadziły w marcu 25-procentowe cło na stal i 10-procentowe na aluminium, ale tymczasowo - do 1 maja - zwolniły z nich Unię Europejską. Prezydent Donald Trump ma zdecydować, czy UE zostanie z tych ceł zwolniona na stałe.

Z opublikowanej w połowie kwietnia skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) wynika, że Unia Europejska stara się o odszkodowania od USA za ich cła importowe na stal i aluminium, mimo twierdzeń Waszyngtonu, że cła te nie są sprzeczne z regułami WTO.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020