Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

O biznesie w Azji Południowo-Wschodniej i współpracy gospodarczej ASEAN z UE. Dwie debaty na EKG

Autor: Olaf Osica
Dodano: 09-05-2018 11:16 | Aktualizacja: 09-05-2018 12:28

Państwa Azji Południowo-Wschodniej kojarzą się głównie z turystyką. Oprócz pięknych miejsc, wspaniałej kuchni i egzotyki Indonezja, Tajlandia, Malezja, Wietnam, Filipiny, Singapur, Brunei, Kambodża i Mjanma to także duże pod względem populacji, choć bardzo zróżnicowane rynki. Ich wspólnym mianownikiem jest dzisiaj przynależność do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN): regionalnego projektu politycznego, którego celem jest znoszenie wewnętrznych bariery w handlu i inwestycjach. I dlatego bierzemy je pod lupę na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

W Polsce o ASEAN mówi się niewiele, dlatego podczas EKG w Katowicach będziemy chcieli wypełnić tę lukę i przybliżyć rynki Azji Południowo-Wschodniej podczas dwóch sesji poświęconych współpracy gospodarczej i handlowej Unii Europejskiej i ASEAN. Tematem sesji będą perspektywy rozwoju rynków i gospodarki państw ASEAN, dynamiczny wzrost klasy średniej, a także logistyka i bariery wejścia dla inwestorów i eksporterów z Europy. Będziemy rozmawiać o najbardziej perspektywicznych branżach. Porozmawiamy też o lekcjach kryzysu 1997 r., które zatrzęsły tamtymi rynkami. I oczywiście, w dobie dyskusji o porozumieniach o wolnym handlu, nie zabraknie tematu wchodzącej w życie umowy o wolnym handlu między UE a Wietnamem.

Przedstawiciele pięciu państw ASEAN na EKG

  Filipiny Indonezja Malezja Tajlandia Wietnam
ludność w mln 104,9 260 31,6 69 95,5
mediana wieku 24,2 28,4 28,5 38 30,4
PKB per capita (PPP w USD) 8 350 12 460 29 450 17 840 6 770
Koszt 1h pracy w USD 1,2 1,2 4,8 2,8 1,3
Źródło: worldinfigures.com

W pierwszej sesji 15 maja o 13.30 do 15.00 wśród prelegentów będziemy mieć czterech ambasadorów państw ASEAN w Polsce - Vu Dang Dunga, ambasadora Wietnamu,  Patricię Ann Villar Paez, ambasador Filipin,  Sansanee Sahussarungsi, ambasador Tajlandii w Polsce, Chitra Devi V Ramiah, ambasador Malezji w Polsce, a także Donna Hatabarata, dyrektora Bank of Indonesia, London Office, Pawła Milewskiego, dyrektora departamentu Azji i Pacyfiku MSZ oraz Marcina Roszkowskiego, kierownika zagranicznego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA w Dżakarcie.

Do drugiej sesji 15 maja od 15.30 do 17.00 zaproszenie przyjęli Ta Quang Dong z ministerstwa kultury, sportu i turystyki oraz miejskiego konserwatorium muzycznego miasta Hồ Chí Minh, Zbigniew Głuchowski, dyrektor departamentu zarządzania Funduszem Ekspansji Zagranicznej, PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, Tran Ngoc Liem, zastępca dyrektora generalnego Wietnamskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Hồ Chí Minh, Monika Nguyen Nam, dyrektor marketingu, BECAMEX IDC, biuro w Niemczech, Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja oraz Janusz Władyczak, prezes zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.

Obie sesje moderuje Olaf Osica, dyrektor projektu "Rynki zagraniczne" Grupy PTWP.

Zobacz przewodnik biznesowy po Wietnamie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020