Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

ZEW Kogeneracja wybuduje nową elektrociepłownię w Siechnicach

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 10-05-2018 14:41 | Aktualizacja: 10-05-2018 14:50

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja wybuduje w podwrocławskich Siechnicach nową elektrociepłownię. Siłownia zasilana gazem ma powstać do 2022 r. i zastąpić funkcjonującą elektrociepłownię węglową Czechnica.

Należący do Grupy Kapitałowej PGE Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja to jeden głównych producentów ciepła sieciowego dla Wrocławia.

Budowa nowej siłowni w Siechnicach to - jak podkreślił prezes zarządu PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski - krok w realizacji Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz polepszenie stanu powietrza w polskich miastach.

"Grupa PGE, której jesteśmy częścią, jest liderem rynku ciepła w Polsce. Chcemy być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze. Budowa Nowej Czechnicy to ważny element tej zmiany oraz wsparcie dla samorządu w walce o czyste powietrze we Wrocławiu i jego aglomeracji" - powiedział Wojciech Dąbrowski cytowany w komunikacie przesłanym 10 maja.

Jak podano w pod koniec tego roku Kogeneracja wybierze optymalny wariant techniczny budowy siłowni Nowa Czechnica.

Moc nowej elektrociepłowni do roku 2030 ma osiągnąć 320 megawatów termicznych (MWt). Nowa Czechnica będzie zasilana przede wszystkim gazem. Siłownia powstanie na terenie byłej huty w Siechnicach. Kogeneracja nie podaje na razie kosztów tej inwestycji.

Prezes Kogeneracji Piotr Frąszczak podkreślił, że rozwój ciepła sieciowego to najlepszy sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza i tzw. niską emisją. "Nowa Czechnica będzie nowoczesnym, przyjaznym środowisku źródłem ciepła, które zostanie zbudowane w oparciu o najnowsze technologie" - powiedział prezes.

Obecna elektrociepłownia Czechnica to siłownia węglowa. Dysponuje ona mocą 247 MWt. Elektrociepłownia zaopatruje w ciepło południowo-wschodnią część Wrocławia oraz ogrzewa, poprzez sieć lokalną, odbiorców w Siechnicach i Świętej Katarzynie. Siłownia będzie działać do 2022 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020