Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Zamet poszukuje inwestora strategicznego dla Mostostalu Chojnice

Autor:  wnp.pl (PIM)  |  10-05-2018 20:10  |  aktualizacja: 10-05-2018 20:13
Zarząd Zametu zamierza rozpocząć poszukiwanie strategicznego inwestora dla zakładu Mostostal Chojnice - w grę wchodzi przejęcie, ale także dzierżawa lub długoterminowa współpraca. Zamet chce się koncentrować na rynkach offshore i metalurgii.

  • Grupa Zamet zamierza skoncentrować się w najbliższych latach na branży offshore, metalurgicznej i hutniczej.  
  • Mostostal Chojnice ma, wg. Zametu, największy potencjał rozwoju w powiązaniu z silną grupą realizującą projekty z infrastruktury i budownictwa.
  • Mostostal specjalizuje się w przemysłowej produkcji wielkogabarytowych, ciężkich konstrukcji spawanych.

Millennium Bridge w Londynie.
Fot. Shutterstock.com

Zamet szuka partnera, który byłby zainteresowany nabyciem tego zakładu lub spółki, w ramach której chojnicki zakład prowadzi działalność. Nie wyklucza także innych form partnerstwa strategicznego dla Mostostalu Chojnice, jak np. wydzierżawienie tego zakładu lub zawiązanie współpracy z partnerem strategicznym, zainteresowanym długoterminową współpracą w zakresie wykorzystania mocy wytwórczych chojnickiego zakładu.

Grupa Zamet zamierza skoncentrować aktywność w najbliższych latach, wokół najsilniejszych swoich kompetencji, tj. wokół branży offshore, metalurgicznej i hutniczej.  - Chcielibyśmy skoncentrować aktywność Grupy Zamet w najbliższym czasie, wokół rynku maszyn dla hutnictwa i metalurgii oraz wokół urządzeń dla rynku offshore, górniczego i ewentualnie urządzeń przeładunkowych. Po pierwsze oczekujemy poprawy koniunktury na tych rynkach, a po drugie, są to właśnie te kompetencje, które od lat stanowią o rozpoznawalności Grupy Zamet na świecie. Tutaj dopatrujemy się naszych głównych przewag konkurencyjnych i w tym obszarze dostrzegamy możliwość efektywnego wykorzystania tendencji rynkowych - mówi Tomasz Jakubowski, prezes Zametu.

Czytaj także: Zamet: zmiana nazwy wieńczy reorganizację

Zdaniem zarządu Zamet dalsze perspektywy rozwoju chojnickiego zakładu są znacznie szersze u boku inwestora strategicznego, ukierunkowanego głównie na biznes infrastrukturalny, mostowy i budowlany, który umożliwi optymalne dopasowanie zleceń produkcyjnych do kompetencji i mocy wytwórczych Mostostalu.

- Zakłady wytwórcze takie jak Mostostal Chojnice, mają największy potencjał rozwoju w powiązaniu z silną grupą realizującą projekty z szeroko rozumianej infrastruktury i budownictwa. Mostostal Chojnice jest zakładem o uznanej marce i cenionych kompetencjach w obszarze konstrukcji infrastrukturalnych, takich jak konstrukcje mostów, kładek, obiektów budowlanych, w tym przemysłowych, a także budynków użyteczności publicznej. W naszej opinii, zakład ten posiada wszystko co jest niezbędne, aby stanowić idealne zaplecze produkcyjne zwłaszcza dla dużych graczy w sektorze budowlanym czy infrastrukturalnym. Jednocześnie dostrzegamy, że w nieodległej perspektywie, posiadanie silnego i stabilnego zaplecza produkcyjnego, będzie pożądaną perspektywą, zwłaszcza dla dużych graczy na rynku budowlanym i infrastrukturalnym. Dlatego też uważamy, że nasza koncepcja, w razie powodzenia, byłaby transakcją typu win-win, dla wszystkich zainteresowanych - dodaje Tomasz Jakubowski.

Czytaj także: Mostostal Chojnice oddzieli się od Zametu Industry

Mostostal Chojnice funkcjonuje dziś jako samodzielny podmiot, prowadzący działalność jako spółka komandytowa. Jest kontrolowany przez Zamet. Chojnicki zakład, w którym pracuje przeciętnie ok 350 osób, jest przystosowany do przemysłowej produkcji wielkogabarytowych, ciężkich konstrukcji spawanych. Powierzchnia produkcyjna zakładu wynosi 36 500 mkw, a posiadane dźwigi zapewniają możliwość manewrowania elementami o masie 64 ton. Posiada kwalifikacje m.in. w zakresie norm ISO 9001, 18001, 1090 czy 3834.

Mostostal Chojnice posiada w swoim portfolio takie realizacje jak m.in. dostawa i montaż, ważącej ponad 5.5 tys. ton konstrukcji stalowej kotła, rusztu i kanałów spalin w budowanej Elektrowni Jaworzno III (Budowa Bloku J910MWe) czy dostawa wraz z montażem konstrukcji stalowej ustroju nośnego mostu Rv5 Loftesnesbrui w Norwegii, o łącznej masie przekraczającej 1,3 tys. ton. Historycznie Mostostal Chojnice dostarczał konstrukcje m.in. dla takich prestiżowych obiektów jak Millennium Bridge w Londynie.
 
Grupa kapitałowa Zametu wygenerowała w ubiegłym roku przychody ze sprzedaży w wysokości 167,6 mln zł, wobec 186,2 mln zł w roku 2016. Zysk netto grupy Zamet wyniósł w tym czasie 8,5 mln zł - wobec 77 mln zł straty netto w roku poprzednim. Strata z działalności operacyjnej wyniosła 6,2 mln zł, wobec straty w roku poprzednim wynoszącej 32,8 mln zł.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018