Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Idą zmiany, mamy potencjał

Autor:  GP  |  14-05-2018 14:46
Energetyka w Polsce, w Europie i na świecie zmienia się - dla niektórych niepostrzeżenie, ale nieuchronnie. Węgiel jest dla Polski i problemem, i szansą - mówi Jakub Miler, prezes InnoEnergy Central Europe.

W naszym regionie trwa pełzająca rewolucja energetyczna. To jeszcze nie jest moment znaczącego przyrostu odnawialnych źródeł energii, ale jesteśmy w przededniu tej zmiany. Rozbija się ona jeszcze tylko o cenę energii.

Jakub Miler, prezes InnoEnergy Central Europe
WE

Węgiel pozwalał nam przez wiele lat rozwijać się niezależnie od czynników zewnętrznych, które dotykały inne kraje regionu. Polegaliśmy na własnych zasobach surowcowych. W kontekście zmieniającej się polityki globalnej, zwłaszcza polityki dotyczącej emisji, węgiel stanowi obciążenie dla naszego kraju.

Struktury energetyki węglowej przestają przystawać do naszych czasów. Jest to wyzwanie, zwłaszcza że węgiel pozostanie z nami jeszcze przez kilka lat. Dlatego warto to paliwo uczynić mniej uciążliwym dla gospodarki i energetyki, a bardziej efektywnym.

Widać potencjał dla tej zmiany. Polska jest znana z silnych zasobów ludzkich w obszarze węgla. Warto je wykorzystać, by wytworzyć własną regionalną specjalizację węglową.

W tym kontekście uważam, że Polska ma największy potencjał jeśli chodzi o digitalizację rozwiązań energetycznych.

W InnoEnergy patrzymy na energetykę pod kątem szansy budowania zrównoważonych biznesów, które będą na siebie zarabiać. Dlatego interesują nas inteligentne sieci, optymalizacja procesów spalania. Klastry energetyczne są dobrą platformą wdrażania takich projektów. Inwestujemy w takie rozwiązania, które obniżają koszty energii lub emisję.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019