Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Rakiety Iskander-M już pod polską granicą

Autor:  PAP/PSZ  |  11-05-2018 16:37
152. brygada rakietowa w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim została uzbrojona w systemy rakietowe Iskander-M - donosi agencja Interfax-Ukraina, powołując się na sztab Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

"Otrzymaliśmy komplet systemów Iskander-M dla brygady" - oznajmił rozmówca agencji.

Wyrzutnia rakiet Iskander.
Fot. ID1974 / Shutterstock.com

Przedstawiciel Floty Bałtyckiej Roman Martow sprecyzował, że "odbyło się to w ramach planowego przezbrojenia Floty Bałtyckiej".

System rakietowy Iskander-M po raz pierwszy został zaprezentowany w Kaliningradzie 9 maja w trakcie parady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa. W kolumnie Floty Bałtyckiej jechało kilka wozów systemu Iskander-M.

Wcześniej w maju źródło w armii powiadomiło agencję, że systemy Iskander-M dostarczono do obwodu kaliningradzkiego na początku roku.

Na początku lutego prasa rosyjska poinformowała, że w obwodzie kaliningradzkim przygotowana została infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M. Wcześniej media przekazały, że w Iskandery wyposażana jest 152. brygada rakietowa i systemy wejdą do służby na początku 2018 roku.

Iskandery (w kodzie NATO - SS-26 Stone) to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. Iskandery mogą przenosić ładunki nuklearne.

Komentując doniesienia o systemach rakietowych Iskander w obwodzie kaliningradzkim, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że Rosja ma suwerenne prawo do rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018