Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę podatku CIT

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 12-05-2018 13:16

To, co możemy robić to wspierać polską własność, polski kapitał - oświadczył 12 maja w Kielcach premier Mateusz Morawiecki. Posłużyć do tego ma między innymi obniżka CIT.


Premier w trakcie spotkania z mieszkańcami Kielc mówił, że to, co rząd może robić to "wspierać polską własność, polski kapitał poprzez programy dalszego obniżenia CIT z 15 na 9 proc.".

Zaznaczył, że nieprawdą jest, iż bardzo niewiele firm skorzysta z tej obniżki. "W Polsce 460 tys. firm rozlicza się podatkiem CIT i 430 tys. z nich skorzysta, a więc ponad 90 proc. Jest absolutną nieprawdą, że to jest tylko dla wybranej grupy firm" - podkreślił premier. Zaznaczył, że będą to "w ogromnej większości polskie firmy".

Czytaj również: Kto naprawdę płaci w Polsce podatki?

Morawiecki zapowiedział, że "dla tych najmniejszych, mikrofirm", czyli warsztatów samochodowych, małych piekarni, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, czy jakiś działalności gospodarczych w niewielkim zakresie rząd od nowego roku chce wprowadzić proporcjonalny ZUS do wysokości przychodów. "Ten ZUS ma być proporcjonalnie obliczany do wysokości przychodów, będzie bardziej sprawiedliwy" - ocenił premier.

Premier @MorawieckiM w #Kielce: Możemy osiągnąć nasze cele, jeśli będziemy hołdowac takim wartościom jak uczciwość, godność, ale również patriotyzm gospodarczy. pic.twitter.com/PXocQAtx6k

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 12 maja 2018


"Te zmiany, te wielkie zmiany społeczne, o których mówiłem, te czterdzieści kilka, pięćdziesiąt miliardów złotych na cele społeczne, tych kolejnych kilka miliardów, które teraz w pakiecie zaproponowaliśmy społeczeństwu, one są możliwe dzięki temu, że my działając dla ludzi zwyciężamy już teraz wojnę, można powiedzieć, z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi" - zaznaczył szef rządu.

Dalekosiężne plany


"Nasz program gospodarczy, nasze działania dla ludzi, ale też dla przedsiębiorców są programem na 10 lat, który ma cztery podstawowe wymiary, czyli dobrą pracę, godną płacę, rodzinę i miejsce zamieszkania, mieszkanie" - powiedział Morawiecki, podczas spotkania z mieszkańcami Kielc.

Jak podkreślił, rząd chce zmienić sposób podejścia do gospodarki, a także do poszczególnych filarów gospodarki, jakimi są: przedsiębiorcy, podatki, sposób ich ściągania, jak również innowacyjność, inwestycje, czy oszczędności.

Czytaj także: Niższy CIT, sprawiedliwy ZUS, wyższa płaca minimalna. Premier wylicza wsparcie dla biznesu

Morawiecki przypomniał, że na ziemi świętokrzyskiej tworzył jeden z największych polskich pisarzy Stefan Żeromski, który w "Przedwiośniu" pisał o szklanych domach.

"Szklane domy, a nie szklane sufity - to jest coś, do czego dążymy. Jest to przepiękna wizja, którą w +Przedwiośniu+ zarysował wielki syn tej ziemi kieleckiej. I my chcemy się jej trzymać, nawet, jeżeli to jest marzenie rajskie trochę, marzenie trudne bardzo od osiągnięcia, ale to jest nasz cel i z tej drogi nie zejdziemy" - oświadczył szef rządu.

Troska o godność


"Przez pierwsze ćwierćwiecze III Rzeczpospolitej na pewno to, czego najbardziej zwykłym, polskim rodzinom przede wszystkim brakowało to: godna praca, godna płaca, mieszkanie i rodzina. To cztery takie hasła, cztery takie filary, które wraz z rozpoczęciem naszych rządów, naszej administracji, postaraliśmy się zaadresować. Pokazaliśmy naszą drogę do poprawy w tych czterech podstawowych wymiarach każdego człowieka, a rodzin w szczególności" - podkreślił Morawiecki.Premier zaznaczył, że za obecnych rządów "przywracana jest godność płacy i godność pracy".

Szef rządu zapowiedział także, że w 2019 r. "na pewno kilkadziesiąt tysięcy mieszkań - może nawet do 100 tys. mieszkań - będzie z programu +Mieszkanie plus+ w budowie". "W ten sposób chcemy stworzyć nowe perspektywy, nowe możliwości do powrotów dla ludzi, którzy zdecydowali się na emigrację, ale również łatwiejszego osiedlania się w miastach, miejscowościach" - wskazał Morawiecki.

Premier zaznaczył, że obecny rząd "mocno odróżnia (od poprzedników) polityka społeczno-gospodarcza" ukierunkowana na rodzinę. Mówił m.in. o programie "Rodzina 500 plus". "To są programy rodzinne, programy (...) po to, żeby Polska była wielka, silna rodziną. Nie tylko dzisiaj ale też za 20 lat i za 50 lat" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał szef rządu, obóz rządzący inwestuje w przyszłość.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020