Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Orlen przejmie Lotos w trzecim kwartale 2019 roku

Autor:  wnp.pl (Piotr Apanowicz)  |  14-05-2018 15:00  |  aktualizacja: 14-05-2018 15:22
Orlen zakłada, że przejęcie 66 proc. Lotosu nastąpi w III kwartale 2019 r. - poinformował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Maciej Mataczyński, partner kancelarii SMM Legal, doradca zarządu Orlenu.

Decyzja regulatora w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen powinna nastąpić do końca pierwszego kwartału 2019 roku - ocenia prof. Maciej Mataczyński, partner zarządzający w kancelarii SMM Legal, doradca Orlenu.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie połączenia płockiego koncernu z Grupą Lotos 27 lutego 2018 r.
fot PTWP

- Takie było pierwotne założenie i myślę, że z pewnym minimalnym marginesem utrzymujemy nadzieję na dotrzymanie tego terminu - powiedział prof. Mataczyński w trakcie debaty „Strategia dla polskiej energetyki. Bezpieczeństwo i biznes”, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 w Katowicach.

W jego ocenia cała transakcja powinna zostać rozliczona w trzecim kwartale 2019 roku.

Prof. Mataczyński podkreślił, że PKN Orlen kończy obecnie wybór doradcy tej transakcji, trwa przygotowanie wniosku o koncentrację, a w ciągu kilkunastu tygodni powinien rozpocząć się proces tzw. prenotyfikacji wniosku w Komisji Europejskiej.

- Zakładamy, że to właśnie unijny regulator podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie - dodał prawnik.

Jego zdaniem najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie regulatora, że struktura rynku, jaka występuje w większości krajów UE, z jednym silnym koncernem paliwowym, jest dopuszczalna także w Polsce.

- Po uzyskaniu zgody na koncentrację rozpoczną się czynności korporacyjne, czyli pozagiełdowa transakcja pakietowa między Skarbem Państwa i Orlenem oraz ogłoszenie wezwania na pakiet do 66 proc. udziałów Lotosu - powiedział prof. Mataczyński.

Przypomnijmy, że PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie połączenia płockiego koncernu z Grupą Lotos 27 lutego 2018 r. 
Więcej: Orlen łączy się z Lotosem. Podpisano list intencyjny

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018