Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

W Polsce trudno podjąć ryzyko inwestycyjne w R&D

Autor:  WNP.PL (DM)  |  15-05-2018 20:07
W branży chemicznej widoczny jest problem z podejmowaniem ryzyka w dziedzinie badań i rozwoju - stwierdził Zbigniew Warmuz, prezes zarządu Synthosa, podczas panelu "Przyszłość polskiej chemii" w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Z czego to wynika? Badania i rozwój obarczone są ryzykiem niepowodzenia, a jak podkreślił prezes Synthosa: podjęcie ryzyka w R&D w Polsce jest małoakcepowalne. Nie ma akceptacji ryzyka inwestycyjnego ryzyka związanego z badaniami i rozwojem.

Dobra polityka ws. badań i rozwoju wymaga odważnych decyzji.
Fot. Shutterstock

Jak przyznał szef producenta kauczuków, z doświadczeń jego firmy wynika, że aż 80 proc. projektów R&D pójdzie do kosza, ale z tych 20 proc. część zakończy się sukcesem.

- Zaryzykowaliśmy 300 mln zł na taki projekt będący efektem prac naszego R&D. Właściciel zgodził się na to i mamy nadzieję na sukces - oznajmił Warmuz.

Zdaniem uczestników dyskusji kluczowym czynnikiem w tej kwestii jest właśnie podejście właściciela. W spółkach o stabilnych zarządach i bez wpływów politycznych podejmowanie decyzji odnośnie badań i rozwoju jest łatwiejsze.

Inaczej rzecz ma się w przypadku firm, w których interweniuje państwo a dodatkowo następują szybkie zmiany zarządów. Szefowie takich firm nie chcą podejmować ryzykownych decyzji, a takie często są konieczne w przypadku badań i rozwoju. Obawiają się bowiem, że w przyszłości mogą z tych decyzji być rozliczani.

Europejska i polska chemia ze względu na nikłe zaplecze surowcowe, wysokie koszty energii i nie najniższe koszty pracy ma problem aby skutecznie rywalizować z firmami z Azji czy USA (przewaga dzięki taniemu gazowi z łupków). Stąd tak istotne jest stawianie na badania i rozwój.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018