Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Magazyny energii stają się koniecznością na już

Autor: WNP.PL (PIM)
Dodano: 15-05-2018 21:28

Za kilka lat świat nie będzie się mógł obejść bez magazynowania energii. Magazyny będą odgrywały dużą rolę przede wszystkim w stabilizowaniu sieci energetycznych narażonych na zawirowania przez wielką zmienność poboru energii dla samochodów elektrycznych, a z drugiej strony przez niestabilność dostaw energii z odnawialnych źródeł.

Według Daniela Waschowa, prezesa EWE Polska, przerwy w dopływie prądu, które są w Polsce większym problemem niż na zachodzie Europy, stwarzają zagrożenie dla producentów i inwestorów. - Punktem wyjścia rozwoju magazynów energii będzie potrzeba stabilizacji sieci, dla której coraz większym wyzwaniem będzie także zwiększanie udziału w energetyce niestabilnych źródeł OZE - stwierdził Daniel Waschow, prezes EWE Polska, w trakcie sesji "Magazyny energii" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podkreślił, że czas przerw w dostawach energii wydłuża się.

Zdaniem Daniela Waschowa niestabilność sieci to poważny problem, który może wpływać na ograniczenie rozwoju gospodarczego. - Przy zachowaniu obecnych technologii nie wyobrażam sobie świata za 5 lat bez magazynów energii. Nie da się tak rozbudować sieci energetycznej, aby zrównoważyć ich brak - ocenił Daniel Waschow.

Krzysztof Kochanowski, prezes Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii (PIME) zauważył jednak, że rozwój magazynów energii może być spowolniony przez regulacje prawne. Jego zdaniem magazyn powinien być traktowany jako urządzenie służące do pobierania i oddawania prądu, a nie budynek, który przy budowie wymaga innej drogi projektowania i uzyskiwania zezwoleń na budowę.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021