Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

PERN eliminuje kradzieże paliw z rurociągów

Autor:  (wnp.pl) Piotr Apanowicz  |  16-05-2018 13:29
Najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej jest czynnik ludzki. Pracujemy nad tym, żeby minimalizować ryzyka z tym związane - mówi Rafał Miland, wiceprezes PERN.

- Zagrożenia dla takiej infrastruktury, jaką dysponuje PERN, można podzielić na wywołane czynnikiem ludzkim i czynnikami naturalnymi. W tym pierwszym przypadku musimy być oczywiście przygotowani na możliwość sabotażu, ale codzienność to raczej zwykłe kradzieże paliw za pomocą wwiercenia się w rurociąg produktowy - powiedział wiceszef PERN na sesji "Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej" w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 w Katowicach.

- Zagrożenia dla takiej infrastruktury, jaką dysponuje PERN, można podzielić na wywołane czynnikiem ludzkim i czynnikami naturalnymi - mowi Rafał Miland
Fot. Shutterstock

Rafał Miland, fot. PTWP
Rafał Miland, fot. PTWP
Zapewnił, że w ostatnich latach PERN zrobił wiele, żeby zminimalizować liczbę takich zdarzeń. - O ile jeszcze na przełomie wieków mieliśmy do czynienia z kilkunastoma lub nawet kilkudziesięcioma przypadkami rocznie, o tyle w 2018 roku na razie nie odnotowaliśmy ani jednego, a w 2017 roku były takie cztery - powiedział Rafał Miland.

Według niego czynnik ludzki to także działania niecelowe, a wynikające z błędów lub wręcz ludzkiej głupoty. - Tu typowym przykładem jest np. palenie papierosów w pobliżu zbiorników magazynowych. Nie są to zdarzenia częste i intensywnie z nimi walczymy, ale wciąż się zdarzają - przyznał.

Z kolei w zakresie czynników naturalnych newralgicznym punktem są np. przejścia rurociągów przez cieki wodne. Nie wszystkie wykonane są dziś w technologii przewiertów, kiedyś rury kładzione były po prostu po dnie rzek. - Nasz plan inwestycyjny przewiduje dostosowanie wszystkich naszych rurociągów do technologii przewiertów - zapewnił wiceprezes PERN.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018