Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Powstanie kodeks dobrych praktyk energetyki wiatrowej

Autor:  wnp.pl (AK)  |  16-05-2018 14:13
Powiało optymizmem z sesji o energetyce odnawialnej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wiele wskazuje, że po kilku trudnych latach, branżę czeka nowy impuls, płynący m.in. z zapowiedzi uchwalenia ustawy o OZE. Ma się to stać jeszcze przed parlamentarnymi wakacjami.

Z jednej strony widać ocieplenie w podejściu rządu do OZE, czego wyraz jego przedstawiciele władz wielokrotnie dawali podczas Kongresu, z drugiej sama branża chce pomóc rozwiązywać problemy, które wokół niej powstają.

Inwestorzy OZE liczą na stabilizację przepisów w Polsce.
Fot. Shutterstock

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, poinformował, że PSEW rozpoczął właśnie pracę na kodeksem dobrych praktyk energetyki wiatrowej, który obejmie relacje między inwestorami a społecznościami lokalnymi. Wśród propozycji znajduje się m.in. oferta tańszego prądu dla ludzi, którzy mieszkają w pobliżu farm wiatrowych.

Sytuacja branży na razie nie jest jednak różowa. Ceny zielonych certyfikatów jej nie satysfakcjonują. Doszło do pierwszego bankructwa a kolejne są nie są wcale niemożliwe.

Inwestorzy OZE oczekują stabilizacji systemu prawnego, który pozwoli zaplanować biznes.

- Tak, to ważny postulat, jaki pada ze strony branży, ale zaraz po apelu, żeby ustabilizować regulacje, pojawia się prośba, żeby zmienić jeszcze to, to i to... - powiedział Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej Ministerstwa Energii, tłumacząc, że chociażby z powodów zmian w technologiach trudno o ostateczne zamknięcie procesu tworzenia regulacji wokół OZE.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018