Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Gazownicy wiercą pod Nysą Kłodzką

Autor:  PAP/JS  |  16-05-2018 14:36
Ponad pół kilometra liczy przewiert pod Nysą Kłodzką na trasie nowego gazociągu Zdzieszowice-Wrocław. To jeden z najważniejszych i newralgicznych etapów budowy tego 130 kilometrowego gazociągu, który jest ważnym elementem korytarza Północ-Południe - poinformował Gaz - System.

Przewiert, o długości 545 metrów, realizowany metodą tzw. horyzontalnego wiercenia kierunkowego.

Projekt Zdzieszowice-Wrocław, obok wzrostu bezpieczeństwa energetycznego kraju, ma na celu modernizację i rozbudowę systemu przesyłowego w rejonie południowo-zachodniej Polski
(fot. pixabay.com)

Wcześniej rozpoczęto prace związane z przewiertem pilotażowym dla wykonania rurociągu o średnicy 250 mm, który obecnie służy jako rewers płuczki, a po zakończeniu zostanie wykorzystany jako rura osłonowa dla linii światłowodowej.

Przewiert ma zapewnić miejsce na główny gazociąg o średnicy 1 m. Wiercenie otworu odbywa się w miejscowości Skorogoszcz w gminie Lewin Brzeski.

Projekt Zdzieszowice-Wrocław, obok wzrostu bezpieczeństwa energetycznego kraju, ma na celu modernizację i rozbudowę systemu przesyłowego w rejonie południowo-zachodniej Polski - podkreśla operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz System.

Gazociąg stanowić będzie istotny element gazowego Korytarza Północ-Południe, który połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz planowany gazociąg Baltic Pipe z projektowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018