Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Polacy oszczędzają bez przyjemności

Autor:  wnp.pl (AS)  |  16-05-2018 16:20
Wprawdzie coraz więcej Polaków ma oszczędności, to jednak wciąż niechętnie odkładamy pieniądze na przyszłość. Udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych może być do tego zachętą – uważali uczestnicy panelu Pracownicze Plany Kapitałowe w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobry pomysł, jeśli chodzi skłonienie Polaków do oszczędzania. - Z naszych badań wynika, że ponad 50 proc. Polaków uważa, że państwo powinno ich zachęcić do oszczędzania. Z drugiej strony ponad 60 proc. uważa, że państwo powinno też zadbać o ich emerytury – mówił Maciej Łysiuk, dyrektor zarządzający sektorem instytucji finansowych w ING Banku Śląskim.

fot. Shutterstock

Ekonomista zauważa jednak poprawę sytuacji. – W ostatnim badaniu 69 proc. Polaków wskazało posiadanie jakichkolwiek oszczędności. Skokowy wzrost nastąpił rok temu aż o 17 pkt. proc. Był to efekt znaczącej poprawy na rynku pracy, ale i transferów socjalnych w ramach programu  500 +. Wciąż jednak poziom tych oszczędności jest niski, a większość Polaków oszczędza bez przyjemności – stwierdził.

- Polacy są przekonani, że ich świadczenia będą bardzo niskie, ale w ogóle to nie wpływa na chęć długoterminowego oszczędzania.  Badania prof. Czapińskiego potwierdzają, że  świadomość emerytalna Polaków jest bardzo niska – tylko 17 proc wie, ile płaci składki na emeryturę - potwierdzała Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018