Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Klastry energii - szansa, czy tylko pusty frazes?

Autor:  RS  |  16-05-2018 17:02
- Nie jestem aż tak bardzo entuzjastyczna. Trudno wskazać, jaka jest wartość dodana z takiego klastra - powiedziała Katarzyna Michałowska-Knap z Instytutu Energetyki Odnawialnej. - Przy dobrej integracji i efekcie synergii może się okazać, że dwa plus dwa wyniesie pięć - odpowiadał Arnold Rabiega, prezes Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej.

- Nie jestem aż tak bardzo entuzjastyczna, jeśli chodzi o kwestię klastrów - powiedziała Katarzyna Michałowska-Knap. z Instytutu Energetyki Odnawialnej. - Zastanawia mnie, jaka jest wartość dodana z takiego klastra. Czy to jest lepsze finansowanie na danym obszarze? Czy to jest może poprawa lokalnego bezpieczeństwa energetycznego? Czy to jest może ochrona odbiorców końcowych przed nadmiernym wzrostem cen energii? W jaki sposób klaster jest wyjściem poza ramy, jest czymś więcej niż tylko inwestycją, która i tak byłaby zrealizowana?

- Przy dobrej integracji i efekcie synergii, może się okazać, że dwa plus dwa wyniesie pięć - mówi o klastrach energii Arnold Rabiega
Fot. Shutterstock.com

- W kontekście klastrów rzadko mówi się o korzyściach wynikających z efektów synergii. Klaster, jako porozumienie gospodarcze o charakterze lokalnym, funkcjonuje od wielu lat w większości branż na całym świecie. Jego podstawową wartością dodaną, niezależnie od branży, jest integracja na poziomie lokalnym między lokalnymi podmiotami. Integracja ta pozwala zwiększyć innowacyjność tych przedsiębiorstwo, a po drugie zwiększyć ich konkurencyjność - odpowiadał Arnold Rabiega, prezes Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej.

Bez klastra grupa podmiotów działających na spójnym obszarowo terytorium działałaby w sposób oderwany od siebie. Często konkurując, a strategie ich rozwoju nie korespondowałyby ze sobą. Powołanie klastra jest impulsem do tego, żeby usiąść przy jednym stole i wspólnie spróbować zintegrować swoje strategie - dodał Arnold Rabiega. - Przy dobrej integracji i efekcie synergii może się okazać, że dwa plus dwa wyniesie pięć.

Katarzyna Michałowska-Knap i Arnold Rabiega byli uczestnikami sesji "Klastry energii", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018