Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Konrad Świrski sceptycznie o szansach na atom w Polsce

Autor:  wnp.pl (TE)  |  16-05-2018 19:03  |  aktualizacja: 16-05-2018 19:02
Nawet dziś, przy świetniej koniunkturze w gospodarce, mamy problem, żeby chociaż na papierze stworzyć realny model finansowania budowy elektrowni atomowej w Polsce - podkreślił Konrad Świrski, prezes Transition Technologies.
Konrad Świrski, prezes Transition Technologies.
fot. mat. pras.
Konrad Świrski, który uczestniczył w panelu „Energetyka jądrowa w Polsce” na Europejskim Kongresie Gospodarczym, stwierdził, że budowa polskiego atomu przywodzi na myśl film „Mission Impossible”…

Jednocześnie podkreślił, że choć nie jest przeciwnikiem energetyki jądrowej, to sfinansowanie takiego przedsięwzięcia przez krajowy sektor energetyczny nie jest realne przy wielu innych koniecznych inwestycjach, z którymi się on obecnie zmaga i będzie się mierzył w przyszłości.

Z drugiej strony, zwrócił uwagę na skalę takiej inwestycji, która poziomem skomplikowania wielokrotnie przewyższa budowę bloków energetycznych opalanych węglem czy gazem.

Tymczasem i te ostatnie projekty notują w Polsce opóźnienia, choć w przeciwieństwie do planowanej elektrowni atomowej nie są to projekty typu greenfield.

Ponadto w Polsce brakuje wyspecjalizowanych kadr, które są potrzebne na wszystkich etapach projektu jądrowego - od wyboru dostawcy technologii, przez budowę, po eksploatację.

Świrski pytany o to, jak widzi przyszłość atomu w Polsce, postanowił posłużyć się przy odpowiedzi rekwizytem. - Ciemno widzę - odparł po założeniu okularów przeciwsłonecznych.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018