Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Unia Europejska dopłaci do budowy gazociągu Baltic Pipe

Autor:  WNP.PL (PSZ) / PAP  |  16-05-2018 21:14
Gazociąg Baltic Pipe ma otrzymać unijne dofinansowanie z funduszy Connecting  Europe Facility (CEF) - wynika z wypowiedzi ministra Piotra Naimskiego.

Piotr Naimski wziął 16 maja udział w połączonym posiedzeniu Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Z wypowiedzi pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wynika, że w piątek 18 maja ma dojść do podpisania umów pomiędzy Gaz-Systemem i Energniet.dk oraz Komisją Europejską o dofinansowanie z CEF budowy gazociągu Baltic Pipe a także Gazociągu Polska - Litwa (GIPL).

Gazociąg Baltic Pipe ma pomóc Polsce uniezależnić się od rosyjskiego gazu.
Fot. Shutterstock

Dokładne kwoty dofinansowania nie są na razie znane. Koszt budowy Baltic Pipe jest szacowany na około 1,5-2 mld euro.

Już wcześniej Baltic Pipe otrzymał z Unii Europejskiej dofinansowanie na studium wykonalności i prace projektowe przekraczające w sumie 33 mln euro.

Baltic Pipe (Gazociąg Bałtycki) to magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześc., która miałaby połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a przez to również gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich. Gazociąg Bałtycki jest wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE.

Czytaj także: Piotr Naimski: pierwsza rura Baltic Pipe zostanie położona w 2020 r.

Projekt realizowany jest przez operatorów gazociągów przesyłowych - duński Energinet.dk i polski Gaz-System.

Inwestycja składa się z pięciu głównych elementów: połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu przez Danię, tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu międzysystemowego z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Cała trasa przesyłu ma, zgodnie z planami, ruszyć 1 października 2022 r.

Planowany przebieg gazociągu Baltic Pipe (źródło: Gaz-System, mat. pras.)
Planowany przebieg gazociągu Baltic Pipe (źródło: Gaz-System, mat. pras.)

Gazociągiem Batlic Pipe do Polski można będzie sprowadzić rocznie 10 mld m sześć. gazu ziemnego ze złóż norweskich. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu do Polski trafi 16-17 mld m. sześć. gazu.

Czytaj również: Piotr Naimski: ostateczna trasa Baltic Pipe w czerwcu

Przedsięwzięcie zostało uznane przez Komisję Europejską za projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status ten przyznawany jest projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej UE.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018