Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Daniel Obajtek: Ceny paliwa na stacjach wzrosły tylko o 11 proc., a ropa o ponad 60 proc.

Autor:  PAP/JS  |  23-05-2018 22:54
Między innymi dzięki działaniom PKN Orlen, w tym dywersyfikacji dostaw ropy, ceny paliw na stacjach w ciągu roku wzrosły tylko o 11 proc., podczas gdy cena baryłki ropy na rynkach światowych o 62 proc. - mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek w TVP Info.

Przebywający w Pradze Obajtek był pytany przede wszystkim o wzrost cen paliw. Przekonywał, że PKN Orlen nie ma wielkiego wpływu na światowe ceny ropy, które są głównym powodem wzrostu cen paliw, może jedynie wykorzystywać pewne narzędzia na rynku krajowym, takie jak np. dywersyfikacja dostaw paliwa. "Te narzędzia są, ale są niewielkie, bo jesteśmy zapięci w gospodarkę światową" - mówił.

Światowe ceny ropy są głównym powodem wzrostu cen paliw
(fot. pixabay.com)

Dzięki temu jednak, że te narzędzia są stosowane, podkreślał Obajtek, ceny paliwa na stacjach wzrosły przez rok tylko o 11 proc., podczas gdy cena baryłki ropy w tym samym czasie wzrosła o 62 proc. Przekonywał, że ceny paliwa w Polsce "to jedne z najniższych cen w Europie".

Prezes PKN Orlen komentował też ostatni zakup przez jego spółkę akcji czeskiego Unipetrolu. "To bardzo ważna decyzja, wzmacniamy się, jesteśmy czempionem polskiej gospodarki, również chcemy oddziaływać na inne gospodarki" - mówił.

Dodał, że dzięki nabyciu akcji Unipetrolu Orlen będzie firmą bardziej stabilną, a finalnie może to mieć wpływ także na ceny paliwa, bo czym więcej Orlen będzie miał rafinerii, tym będzie "więcej możliwości zakupu ropy i dywersyfikacji".

PKN Orlen złożył w środę w czeskim banku centralnym wniosek o zgodę na przymusowy wykup prawie 6 proc. akcji Unipetrolu w celu uzyskania 100 proc. akcji tej spółki. Zgodnie z czeskimi regulacjami to bank centralny - Czeski Bank Narodowy CBN - bada w takich przypadkach proponowaną cenę przymusowego wykupu. Warunkiem jego uruchomienia jest pozytywna decyzja CBN. Proponowana przez Orlen cena to 380 koron za akcję. Prezes Obajtek powiedział dziennikarzom w Pradze, że liczy na wydanie pozytywnej decyzji w czerwcu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019