Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Nowy blok energetyczny w Kozienicach przechodzi przegląd

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
Dodano: 25-05-2018 06:00

Oddana pod koniec 2017 r. jednostka o mocy 1075 MW przechodzi właśnie przegląd gwarancyjny kluczowych instalacji i systemów. Jak podkreślił w rozmowie z portalem WNP.PL Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, wcześniejsze badania pokazywały już, że blok osiąga parametry techniczne przekraczające oczekiwania inwestora. Odniósł się także do trwających inwestycji w Elektrowni Turów i EC Żerań.

Obecnie Mitsubishi Hitachi jest w trakcie realizacji dwóch kontraktów na budowę bloków energetycznych w Polsce: w konsorcjum z Budimeksem i Tecnicas Reunidas w Elektrowni Turów (PGE) oraz z Polimeksem-Mostostalem w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie (PGNiG).

Obie jednostki będą mieć po blisko 500 MW mocy, przy czym w Turowie paliwo będzie stanowił węgiel brunatny, a w EC Żerań gaz ziemny.

Jak poinformował Wiesław Różacki, kontrakt w Turowie przekroczył półmetek, a na Żeraniu trwają już zaawansowane prace ziemne i pierwsze prace konstrukcyjne.

Natomiast w grudniu 2017 r. oficjalnie oddano do użytku blok 1075 MW w Kozienicach (Enea), który Mitsubishi Hitachi wybudowało w konsorcjum z Polimeksem.

Przegląd gwarancyjny jednostki rozpoczął się zgodnie z planem 7 maja i ma potrwać do 27 maja. W czasie prowadzenia przeglądu trwa postój bloku.

Różacki podkreślił, że przegląd gwarancyjny kilka miesięcy po oddaniu bloku do eksploatacji to rutynowa procedura, która pozwala na sprawdzenie kluczowych instalacji i systemów obiektu.

Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem będą pomiary gwarancyjne, które mają w sposób formalny potwierdzić zgodność parametrów z projektem.

Jak zaznaczył Różacki, wcześniej przeprowadzone badania wykazywały wyższą sprawność netto bloku od planowanej - ponad 46 proc. wobec wymaganych 45,6 proc. Również instalacje odsiarczania, odazotowania i odpylania spalin przekraczały oczekiwane parametry.

Jak informowała Enea, od momentu uruchomienia do końca marca 2018 r. nowa siłownia w Kozienicach wyprodukowała ponad 1,5 TWh energii elektrycznej, pracując w tym okresie ponad 2100 godzin. Enea podkreśliła, że jednostka wykazuje się dużą elastycznością pracy - zmiana mocy w ciągu 15 minut wynosi 160 MW.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022