Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Komisja Europejska zapowiada trójstronne rozmowy o tranzycie gazu

Autor:  PAP/PSZ  |  25-05-2018 13:09
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz oznajmił 25 maja w Brukseli, że wysłał list do władz Rosji i Ukrainy, by w najbliższych tygodniach rozpocząć trójstronne rozmowy o przyszłości ukraińskiego systemu tranzytowego przesyłu gazu.

Kijów obawia się, że wraz z wygaśnięciem umowy na tranzyt rosyjskiego gazu, Moskwa zacznie dostarczać gaz do UE z pominięcie Ukrainy, poprzez Nord Stream 1 i planowany Nord Stream 2.

Marosz Szefczovicz chce rozmawiać o tranzycie gazu przez Ukraine tak szybko, jak to możliwe.
Fot. PTWP

Szefczovicz zaznaczył na brukselskiej konferencji, że aby utrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę, potrzebne jest rozpoczęcie trójstronny rozmów UE-Rosja-Ukraina. "Tak szybko, jak to możliwe, tak żebyśmy osiągnęli porozumienie o tranzycie po 2019 roku. Dlatego na początku tygodnia wysłałem list do władz Ukrainy i Rosji, proponując im rozpoczęcia rozmów w nadchodzących tygodniach" - powiedział wiceszef KE. Dodał, że tym "procesem" zainteresowane są też Francja i Niemcy.

Szefczovicz bierze udział w konferencji "Europa Środkowo-Wschodnia jako brama gazowa do Europy", zorganizowanej przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE oraz przedstawicielstwo Ukrainy przy UE, we współpracy z Komisją Europejską i przedstawicielstwem USA przy UE.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019