Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Kierowcy wywalczyli obniżkę cen diesla

Autor:  PAP/PSZ  |  28-05-2018 15:53
Rząd Brazylii zgodził się spełnić postulaty protestujących kierowców ciężarówek i ogłosił osiągnięcie porozumienia z nimi. Blokady dróg w trakcie strajku sparaliżowały w ubiegłym tygodniu brazylijską gospodarkę; wiele przedsiębiorstw zawiesiło działalność.

Prezydent Michel Temer w przemówieniu transmitowanym w TV zapowiedział w niedzielę obniżenie ceny diesla na 60 dni o 0,46 brazylijskiego reala (0,13 USD) za litr. Jak stwierdził, rząd zapłaci różnicę między ceną ustaloną przez państwową spółkę paliwową Petrobras a zaproponowaną przez władze.

Brazylijski rząd dopłaci, by obniżyć ceny oleju napędowego na stacjach.
Fot. Shutterstock

Zgodził się również na szereg ustępstw, m.in. w kwestii opłat za tylne osie ciężarówek.

Największy związek zawodowy kierowców ciężarówek w Brazylii Abcam ogłosił w poniedziałek, że cele protestu zostały osiągnięte. Zalecił kierowcom zaprzestanie strajku i powrót do pracy.

Rzecznik związku przekazał, że spodziewa się, iż liczba ciężarówek blokujących drogi w poniedziałek wieczorem będzie "znacznie mniejsza". Jak relacjonuje jednak brazylijski dziennik "O Globo", "większość działalności usługowych w Rio de Janeiro wciąż ma problemy". W czwartek 24 maja brazylijski rząd ogłosił, że kilka związków zawodowych kierowców zgodziło się na zawieszenie protestu.

Porozumienie to odrzucił wtedy związek zawodowy Abcam, reprezentujący 600 tys. kierowców. To właśnie ta organizacja rozpoczęła w poniedziałek protest, wzywając brazylijski rząd do spełnienia swojej obietnicy obniżenia akcyzy na paliwo.

Blokada dróg sparaliżowała brazylijską gospodarkę. Wiele zakładów produkcyjnych zostało zmuszonych do zawieszenia działalności, zamknięto niektóre szkoły, a na poszczególnych stacjach benzynowych skończyło się paliwo.

Czytaj także: Kierowcy ciężarówek zawiesili strajk. Ceny paliw spadną?

Władze największego brazylijskiego miasta Sao Paulo wprowadziły 25 maja stan wyjątkowy. Pozwalał on im m.in. na przejęcia paliwa na stacjach benzynowych.

W piątkowym telewizyjnym wystąpieniu Temer poinformował, że upoważnił siły federalne, w tym wojsko, do użycia siły w odblokowaniu dróg, jeśli będzie to konieczne.

Policja usunęła 132 z 529 blokad ustawionych przez kierowców w całym kraju, umożliwiając dostarczenie paliwa do obiektów wojskowych i policyjnych.

Ceny oleju napędowego do silników Diesla wzrosły w Brazylii blisko dwukrotnie od 2016 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018