Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

USA nakładają na UE, Kanadę i Meksyk cła na stal i aluminium

Autor: PAP/dm
Dodano: 31-05-2018 16:36

Minister handlu USA Wilbur Ross oświadczył w czwartek, że jego kraj nakłada 25-proc. cła na stal i 10-proc. na aluminium na Unię Europejską, Kanadę i Meksyk. Taryfy będą obowiązywać od północy w piątek czasu amerykańskiego (6 rano w Polsce).

- Czekamy na dalsze negocjacje, z jednej strony z Kanadą i Meksykiem, z drugiej z Komisją Europejską, ponieważ są inne sprawy, które również trzeba rozwiązać - mówił Ross. 

To eskalacja handlowego sporu. 

A co jeśli cła zostaną zniesione, czytaj:  Nawet jeśli USA zrezygnują z ceł na stal i aluminium, będą ograniczenia

Już wcześniej przywódcy i ministrowie kilku krajów tłumaczyli, że krok Amerykanów może skutkować retorsjami i  problemami w międzynarodowym handlu.

Nałożenie ceł skrytykował przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zapowiedział, że UE podejmie środki odwetowe. Ocenił, że wprowadzenie ceł jest bezzasadne.  -Jest to po prostu protekcjonizm – powiedział Juncker.

Cła nie będą sprzyjać branży, więcej tu: Hutniczy rynek znowu staje się trudniejszy

Prezydent USA nałożył w marcu 25-procentowe cło na import stali i 10-procentowe na aluminium, ale w odniesieniu do UE zawiesił je. W piątek kończy się okres, na jaki Stany Zjednoczone zawiesiły taryfy wobec Wspólnoty, a kraje unijne domagają się stałego wyłączenia ich z programu taryf.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021