Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

W Brukseli 7 proc. miejsc pracy tworzą międzynarodowe instytucje

Autor: PAP/dm
Dodano: 02-06-2018 19:25

Międzynarodowe instytucje, w tym przede wszystkim unijne, zapewniają 7 proc. wszystkich miejsc pracy w Regionie Stołecznym Brukseli – wynika z danych regionalnego brukselskiego biura statystycznego.

Instytucje te zatrudniają zarówno Belgów, jak i obcokrajowców. Jak podaje portal Flanders News, powołując się na dane BISA, trzy czwarte osób zatrudnionych przez instytucje międzynarodowe mieszka w Brukseli.

W Brukseli w instytucjach międzynarodowych zatrudnionych jest 48 tys. osób, m.in. w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim, Radzie Europejskiej, szkołach europejskich, a także w ambasadach i placówkach konsularnych.

Większość instytucji znajduje się w trzech gminach Regionu Stołecznego Brukseli: mieście Brukseli, Ixelles (Elsene) i Etterbeek. 20 proc. (9600) osób pracujących w instytucjach międzynarodowych ma obywatelstwo belgijskie.

Dużą grupę obcokrajowców w międzynarodowych instytucjach w stolicy Belgii stanowią Włosi (11 proc. ogółu). 9 proc. to Francuzi, 8 proc. - Hiszpanie, a 6 proc. to Niemcy.

Badanie wykazało również, że osoby pracujące w instytucjach międzynarodowych są przeciętnie starsze, niż zatrudnione w innych miejscach w Brukseli. 86 proc. osób pracujących dla instytucji międzynarodowych ma co najmniej 35 lat, odsetek takich osób pracujących w innych miejscach stolicy to 69 proc.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020