Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Piotr Naimski: decyzja co do trasy Baltic Pipe jeszcze w czerwcu

Autor:  wnp.pl (Piotr Apanowicz)  |  04-06-2018 12:03  |  aktualizacja: 04-06-2018 12:18
Jeszcze w tym miesiącu podjęta zostanie decyzja co do trasy przebiegu podmorskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Chodzi o wybór tzw. trasy północnej lub południowej, czyli przebiegającej przez wody terytorialne Polski, Szwecji i Danii bądź Polski, Niemiec i Danii. Piotr Naimski podkreśla, że różnice w kosztach i długości trasy nie są znaczące dla skali projektu, a wybór będzie uzależniony od ostatecznych wyników trwających właśnie analiz technicznych.

Harmonogram realizacji projektu Baltic Pipe przebiega bez opóźnień - zapewnia Piotr Naimski
Fot. PTWP (Piotr Apanowicz)

- To bardzo ważny moment, bo gdy będziemy znali trasę, możemy przejść do następnej fazy projektowania technicznego gazociągu - tłumaczy Piotr Naimski. Zastrzega, że proces projektowania już się rozpoczął, ale pewne elementy uzależnione są właśnie od przebiegu gazociągu.

Czytaj też Unia Europejska dopłaci do prac projektowych Baltic Pipe

- Harmonogram tej inwestycji realizowany jest bez opóźnień, jesteśmy zadowoleni ze współpracy z partnerami, zarówno w Danii, jak i w Szwecji i w Niemczech - zapewnił sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Potwierdził, że z końcem roku ma zostać podpisana umowa pomiędzy Gaz-Systemem i Energinetem (duńskim operatorem systemu gazowego - red.) o budowie gazociągu, co w Danii jednoznaczne jest z ostateczną decyzją inwestycyjną.

Czytaj również Gaz-System rozpoczął prace przy Baltic Pipe (zobacz film)

- Sama budowa ruszy wiosną 2020 roku i potrwa 24 miesiące. Do początku 2020 roku niezbędne jest zatem uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i zgód - zapowiada Piotr Naimski.

Według niego inwestor musi zawczasu rozeznać rynek wykonawców, których jest na rynku określona liczba i takie konsultacje obecnie trwają.

- Realizacja Baltic Pipe to kolejny test na dojrzałość naszego państwa, czy jest zdolne do prowadzenia strategicznych projektów wykraczających poza horyzont jednej kadencji. Ważne jest, żeby uznać ten projekt za narodowy i tak się dzieje, nie jest on przedmiotem sporu politycznego w Polsce - podkreśla Piotr Naimski.

W jego ocenie przebudowa systemu gazowego w Polsce zmienia w długiej perspektywie strategiczne położenie Polski i status naszego kraju w Europie, dlatego jej realizacja jest tak istotna.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018