Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Dlaczego Marcin Chludziński to faworyt na prezesa KGHM?

Autor:  RAF, JD  |  12-06-2018 14:02  |  aktualizacja: 12-06-2018 14:14
W sobotę, o godz. 12, minął termin zgłaszania kandydatur na stanowisko prezesa i czterech wiceprezesów KGHM do spraw: finansowych, rozwoju, produkcji oraz aktywów zagranicznych. Faworytem na funkcję prezesa miedziowego giganta jest Marcin Chludziński, obecny szef Agencji Rozwoju Przemysłu.
Chludziński to ostatnio jedna z gwiazd wehikułu nakręcającego gospodarkę w kierunku wyznaczonym przez Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, do którego trzeba zaliczyć także Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego czy PARP.

Dlaczego obecny szef ARP może uchodzić za faworyta? Nie da się bowiem zaprzeczyć, że KGHM potrzebuje sprawnego menedżera z doświadczeniem, który wyjaśni kilka trudnych tematów obciążających prognozy rozwoju giganta. Chludziński natomiast sprawdził się w ARP, która wspiera będące w kłopotach przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności. Na przykład Przewozy Regionalne. To firma, która była w bardzo trudnej sytuacji, a teraz dwa lata z rzędu odnotowuje zysk. Dała także pracownikom podwyżki, inwestuje w tabor.

Inna firma, którą ARP postawiła na nogi, to H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych.

Jest ona jedną z najstarszych firm produkujących tabor kolejowy. Posiada bogate doświadczenie konstruowania, produkcji i napraw pojazdów szynowych.

- Specjalizujemy się w restrukturyzowaniu firm, by powstały one z kolan - zaznaczył wprost prezes Chludziński w ostatniej naszej z nim rozmowie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Często są to firmy o dużym znaczeniu dla danego regionu, o wieloletniej historii - podkreśla wprost szef ARP. Prawie zatem takie, jak KGHM...

Na korzyść Marcina Chludzińskiego i dobry PR wśród konserwatywnych polityków PiS działa z pewnością także to, że to wieloletni prezes Fundacji Republikańskiej. Jest jej współfundatorem, obok Przemysława Wiplera i Henryka Baranowskiego, prezesa energetycznej PGE.

Poniżej nasz wywiad z prezesem ARP Marcinem Chludzińskim.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018