Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Próchnika

Autor:  wnp.pl/AH  |  05-06-2018 20:12
Nie udała się próba ratowania producenta męskiej odzieży Próchnik. Sąd Rejonowy w Łodzi postanowił o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej spółki. To koniec legendarnej marki o prawie 70-letniej historii.

Przypomnijmy, że wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Próchnik złożył do Sądu Rejonowego w Łodzi 18 maja 2018 r.

Próchnik to producent odzieży męskie z 70-letnią tradycją.
fot. Shutterstock /zdjęcie ilustracyjne

Jednocześnie zarząd poprosił o wstrzymanie jego rozpatrzenia, aż do czasu rozstrzygnięcia w sprawie wniosku o restrukturyzację, który spółka złożyła pod koniec marca tego roku.

30 maja Próchnik informował jednak, że zdecydował o wystąpieniu do sądu o niewstrzymywanie rozpoznania wniosku. Jak informowała wówczas spółka w komunikacie "część wierzycieli wykorzystała dostępne ścieżki proceduralne dla odsunięcia w czasie rozpatrzenia wniosku sanacyjnego przez sąd, a równocześnie wszczyna egzekucje komornicze istotnie zagrażające prowadzonej przez spółkę działalności operacyjnej, w tym z uwagi na dokonane zajęcia komornicze rachunków bankowych".

Na początku miesiąca Próchnik zaprezentował fatalne wyniki za ubiegły rok – spółka odnotowała 64,5 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej (rok wcześniej strata wynosiła 2,81 mln zł) przy przychodach 54,35 mln zł.

Próchnik to firma-legenda. To ostatnia z pięciu spółek, która była notowana podczas pierwszej sesji warszawskiej Giełdy papierów wartościowych 19 kwietnia 1991 roku. Pozostałe z pierwszej piątki-Tonsil, Exbud, Krosno i Kable – upadły, bądź zostały przez akcjonariuszy wycofane z giełdy. Obecnie zatem Próchnik jest najstarszą spółką notowaną na warszawskim parkiecie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018