Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Mirosław Kidoń, nowy szef Sierra Gorda, ma usunąć wąskie gardła

Autor: PAP/DC
Dodano: 07-06-2018 06:25

Powołano nowego dyrektora zarządzającego kopalnią Sierra Gorda; stanowisko to - z dniem 1 lipca 2018 roku - obejmie Mirosław Kidoń - poinformował KGHM.

Według komunikatu jedną z podstawowych kwestii omawianych podczas spotkania był "program usuwania "wąskich gardeł".

- Głównym celem wdrażanego programu jest zwiększenie średniorocznych mocy przerobowych kopalni Sierra Gorda od 2021 roku - podkreślono.

- Obecnie opracowywana jest kompleksowa dokumentacja techniczna dla całego programu debottlenecking. Wybrane elementy działań związanych z usprawnianiem pracy zakładu są już wdrażane na terenie Sierra Gorda, co w bezpośredni sposób przyczynia się do dalszej poprawy bieżącej pracy kopalni - wskazał, cytowany w komunikacie, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Sierra Gorda - czytamy - jest jedną z największych kopalń miedzi i molibdenu na świecie. Kopalnia znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, który jest największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu 2014 roku.

Przez dwa lata swojej działalności od 2014 do 2016 kopalnia w Chile przynosiła milionowe straty. Ówczesny szef Ministerstwa Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz w 2016 roku zapowiedział przeprowadzenie audytu w KGHM, który pokaże, "dlaczego spotkaliśmy się z tak wielkimi trudnościami, jeśli chodzi o inwestycję w kopalnię Sierra Gorda w Chile". Spółka, pomimo trudności z projektem, zapowiadała, że się z niego nie wycofa.

W okresie pierwszych trzech miesięcy 2017 r. Sierra Gorda po raz pierwszy w dotychczasowej historii zrealizowała dodatni wynik operacyjny w wysokości około 9 mln dol.

KGHM Polska Miedź eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, ma także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile.

KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021