Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Mostostal Zabrze bez kontraktu na budowie tarczy antyrakietowej

Autor:  wnp.pl (TE)  |  11-06-2018 11:05  |  aktualizacja: 11-06-2018 17:54
Wood Environment & Infrastructure Solutions rozwiązał umowę ze spółką, która dotyczyła prac na budowie tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Poniedziałkowy kurs akcji Mostostalu Zabrze najpierw zaliczył dołek, aby finalnie dzień zakończyć na sporym plusie.
Zdjęcie ilustracyjne.
fot. mat. pras.
  • To kolejny akt sporu pomiędzy inwestorem a wykonawcą.
  • Mostostal deklarował wcześniej chęć do kontynuowania prac.
  • Kontrakt, według wcześniejszych informacji, jest zaawansowany w ok. 80 proc.

W piątek wieczorem, już po zamknięciu notowań giełdowych, Mostostal Zabrze poinformował w komunikacie, że otrzymał pismo o rozwiązaniu umowy w Redzikowie. Dodał, że zamawiający nie podał podstawy prawnej swojego oświadczenia.

Jednocześnie spółka z Zabrza podkreśliła, że nie zgadza się z wcześniejszym stanowiskiem inwestora, w którym wskazywał on na naruszenie warunków umowy (o tej sprawie Mostostal informował w poniedziałek 4 czerwca).

Wówczas akcje firmy zostały przecenione o 26 proc. W poniedziałek 11 czerwca - po spełnieniu zapowiedzi o rozwiązaniu umowy - kurs najpierw zanurkował, nawet o 16 proc. W kolejnych godzinach nastąpiło jednak odbicie i finalnie Mostostal zakończył dzień na 8-procentowym plusie.
Przypomnijmy, że w kwietniu 2016 r. Mostostal Zabrze otrzymał od Wood Environment & Infrastructure Solutions (wówczas Amec Foster Wheeler Environment & Infrastructure) zlecenie o wartości ponad 90 mln zł netto, które dotyczy prac w ramach budowy bazy systemu AEGIS Ashore w Redzikowie.

Wraz a aneksami wartość prac wzrosła do ponad 102 mln zł netto, a termin realizacji ustalono na 1 marca 2018 r. Kontrakt obejmował wykonanie robót budowlanych, dostawę i montaż konstrukcji stalowej, dostawę i montaż HVAC i instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz montaż rurociągów paliwowych.

Spór na budowie

Przed tygodniem Mostostal Zabrze informował, że w jego ocenie postanowienia umowy nie zostały naruszone.

- Co więcej, roboty realizowane były przez emitenta pomimo braku aktualnego harmonogramu realizacji przedmiotu umowy, który zobowiązany jest przedstawić zamawiający, opóźnień zamawiającego w udostępnieniu frontów robót oraz opóźnień w zatwierdzeniu protokołów za należycie wykonane roboty - zaznaczyła spółka.
Mapa inwestycji w Redzikowie. fot. MON
Mapa inwestycji w Redzikowie. fot. MON
Dodał, że wyraża gotowość do dalszego wykonywania robót znajdujących się w finalnej fazie, zgodnie z warunkami umowy.

- Na dzień 1 czerwca 2018 r. stan zaawansowania robót wykonanych przez emitenta, zatwierdzonych i w większości opłaconych przez zamawiającego wynosi około 80 proc. zakresu rzeczowego umowy - wskazał Mostostal.

Kurs akcji Mostostalu Zabrze w ostatnich tygodniach podlega dużym wahaniom. Do załamania doszło pod koniec kwietnia, gdy spółka opublikowała bardzo słabe wyniki finansowe za 2017 r. Powodem strat były problemy z kilkoma dużymi kontraktami. Notowania odbiły natomiast pod koniec maja, gdy firma podała - już dodatnie - wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2018 r.

Opóźniona inwestycja

Zlokalizowana pod Słupskiem amerykańska baza rakiet przechwytujących pociski balistyczne w 2018 r. miała osiągnąć pełną gotowość do działania. Według spekulacji może to finalnie nastąpić dopiero w 2020 r.

Będzie ona elementem europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach), którą współtworzy także baza rakiet przechwytujących w Rumunii.

Polsko-amerykańska umowa o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących została zawarta w sierpniu 2008 r., weszła w życie trzy lata później.

Pierwotna koncepcja zakładała umieszczenie w Polsce bazy pocisków dalekiego zasięgu, naprowadzanych przez radar w Czechach.

We wrześniu 2009 r. prezydent Barack Obama ogłosił zmianę planów i wykorzystanie nie rakiet dalekiego zasięgu, lecz średniego zasięgu pocisków SM-3, wykorzystywanych już m.in. do osłony amerykańskich wojsk na Starym Kontynencie.

Zmianę uzasadniano względami strategicznymi, technicznymi i finansowymi. Aneks do umowy podpisano w 2010 r.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018