Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Przełomowe wydarzenie na budowie bloku jądrowego w Chinach

Autor:  Dariusz Ciepiela  |  11-06-2018 12:07  |  aktualizacja: 11-06-2018 12:20
W reaktorze jądrowym EPR w elektrowni Taishan w Chinach została przeprowadzona pierwsza nuklearna reakcja łańcuchowa. Blok Taishan 1 ma zostać podłączony do sieci do końca 2018 r.
China General Nuclear Power Corporation (CGN) to jeden z największych operatorów elektrowni jądrowych na świecie
mat. pras.
Dyrektor wykonawczy EDF ds. energii jądrowej i inżynierii Xavier Ursat poinformował, że w bloku Taishan 1 przeprowadzono pierwszą reakcję łańcuchową i była to "dobra wiadomość dla całego przemysłu nuklearnego". 

Ładowanie paliwa  jądrowego rozpoczęło się 10 kwietnia 2018 r. 

Chiny rozpoczęły budowę EPR w Taishan w 2009 r., a pierwsza z dwóch jednostek pierwotnie miała zostać ukończona w 2013 r. Elektrownia znajduje się w południowo-wschodniej prowincji Guangdong.

Francuska grupa EDF kontroluje 30 procent projektu, 70 proc. należy do China General Nuclear Power (CGN).

Przedstawiciele EDF poinformowali, że reaktor w bloku Taushan 1 zostanie poddany serii wstępnych testów w nadchodzących tygodniach, stopniowo zwiększając siłę. Reaktor nie jest jeszcze podłączony do sieci elektrycznej.

Chiński regulator oczekuje, że reaktor zostanie ukończony i podłączony do sieci do końca 2018 r.

Trwa budowa bloku Taishan 2, który również wyposażony jest w reaktor EPR. Jego oddanie do eksploatacji ma nastąpić w 2019 r.

Elektrownia jądrowa ma powstać także w Polsce. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy Radzie Ministrów może zostać przekazany zaktualizowany Program Polskiej Energetyki Jądrowej, a jeszcze w 2018 r. mogą zapaść decyzje polityczne ws. budowy elektrowni jądrowej. Czytaj więcej: Czas na decyzje ws. budowy polskiej elektrowni atomowej
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018