Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Lotos już z pełnym składem zarządu

Autor:  Dariusz Ciepiela  |  11-06-2018 21:34  |  aktualizacja: 11-06-2018 21:33
Od 11 czerwca 2018 r. zarząd grupy Lotos działa w pełnym składzie. Rada Nadzorcza od tego dnia powołała do składu zarządu spółki Roberta Sobkowa. Nieco wcześniej – od 22 maja br. do składu zarządu 10 kadencji zostali powołani Mateusz Bonca, Jarosław Kawula oraz Patryk Demski.

Aktualny skład zarządu 10 kadencji grupy Lotos wygląda następująco: Mateusz A. Bonca - prezes; Jarosław Kawula - wiceprezes ds. produkcji i handlu; Patryk Demski - wiceprezes ds. inwestycji i innowacji oraz Robert Sobków, wiceprezes ds. finansowych.

Zarząd Grupy Lotos od 11 czerwca br. działa w pełnym, czteroosobowym składzie
Fot. mat. pras.

Dr Mateusz A. Bonca w latach 2012-2016 pracował w Niemczech we Frankfurcie nad Menem, jako dyrektor w Deutsche Bank AG (ostatnio dyrektor w Group Management Consulting).

Nieco wcześniej w latach 2010-2012 jako menedżer zatrudniony był w Peppers and Rogers Group Middle East w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a w latach 2004-2010 pracował w McKinsey & Company jako konsultant i starszy konsultant, realizując projekty w wielu krajach.

Poza Polską przygotowywał i realizował strategiczne zmiany w korporacjach m.in. w Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Belgii, Republice Południowej Afryki i Turcji. Nadzorował projekty globalne i koordynował zespoły jednocześnie na kilku kontynentach.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (2004). Studiował także w Al Akhawayn University w Maroku. Doktor nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii (z wyróżnieniem, ALK 2009). 

Dr Jarosław Kawula funkcję wiceprezesa grupy Lotos pełni od 12 stycznia 2017 r. Pierwotnie odpowiedzialny za Pion Produkcji, a od marca br. za pion produkcji i handlu. 

Jarosław Kawula to magister inżynier i doktor nauk chemicznych Politechniki Gdańskiej (Wydział Chemiczny oraz Wydział Zarządzania i Marketingu). Absolwent MBA Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów.

Od samego początku kariery zawodowej pracuje w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos z czego przez ostatnie 10 lat na stanowiskach kierowniczych związanych z przerobem ropy naftowej oraz kontrolą produkcji.

Patryk Demski absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W latach 2014-2018 piastował urząd burmistrza Miast i Gminy Pelplin. Od 2018 roku jest członkiem Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, a od 2017 członkiem Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W latach 2006-2014 był zastępcą dyrektora oddziału, p/o dyrektora oddziału oraz głównym specjalistą w Agencji Nieruchomości Rolnych, oddział terenowy w Gdańsku.

W latach 2011-2014 był członkiem Rady Nadzorczej Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Tczewie. W 2006 roku pracował jako zastępca dyrektora Gabinetu Wojewody Pomorskiego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Dr Robert Sobków w latach 2017-2018 roku pełnił funkcję dyrektora w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

W latach 2013-2017 pracował w Europejskiej Wyższej Szkole Biznesu w Poznaniu oraz jako profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu.

Jako prezes LMB Consulting, przez 11 lat doradzał w zakresie zarządzania, finansów przedsiębiorstw oraz wycen wartości niematerialnych spółek. 

Był wiceprezesem ds. finansowych i pełnomocnikiem ds. przekształceń kapitałowych, a wcześniej jako dyrektor finansowy w Sunset Suits Men’s Fasion. Był też wiceprezesem ds. finansowych w Tonsil. 

Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na wydziale zarządzania gdzie uzyskał również tytuł magistra ekonomii. 

Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.

Przypomnijmy, że 27 lutego PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek szacował wtedy, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia Lotosu potrwa około roku. Czytaj więcej: Janusz Wiśniewski: Orlen i Lotos skorzystają na zmianie nadzoru

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018