Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Advanced Protection Systems opracowała ochronę przed dronami

Autor:  PAP/PSZ  |  12-06-2018 10:52
Polska firma Advanced Protection Systems (APS) stworzyła system Ctrl + Sky, którego zadaniem jest wykrywanie i neutralizacja dronów. Jak zaznacza prezes APS dr Radosław Piesiewicz, system został zbudowany wyłącznie przy użyciu własnych technologii.

  • Coraz większa powszechność dronów tworzy zagrożenia.
  • Maszyny mogą być wykorzystywane m.in. w celach terrorystycznych.
  • System Ctrl + Sky ma pozwalać na skuteczną neutralizację dronów.

Element systemu Ctrl + Sky
Fot. mat. pras.

Według analityków, potencjał finansowy rynku dronów w latach 2016 - 2020 to około 100 mld dolarów. Prezes firmy APS zaznaczył, że drony to jednak "zupełnie nowe zagrożenie". Jego zdaniem "kilka lat temu powszechnie dostępnych dronów, jeszcze nie było. Teraz natomiast notujemy lawinowy przyrost liczby dostępnych dla konsumenta dronów na rynku".

Jak wskazuje Piesiewicz, drony mogą stanowić potężne zagrożenie dla infrastruktury krytycznej, ruchu powietrznego czy osób prywatnych. "System Ctrl + Sky przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą chronić się przed ingerencją czy atakiem ze strony dronów. W przypadku lotnisk może to być ochrona przed wtargnięciem na ścieżkę podejścia samolotu" - mówi prezes APS. "W przypadku infrastruktury krytycznej ochrona może polegać na uniemożliwieniu wykorzystania ładunku zapalającego przenoszonego przez drony. Koptery służą też często do przenoszenia kontrabandy w przypadku więzień - z ich pomocą za więzienne bramy przenikają narkotyki, noże czy inne środki" - wylicza.

Jego zdaniem drony stwarzają również istotne zagrożenie w przypadku imprez masowych czy obiektów użyteczności publicznej. "Znany jest incydent z wykorzystaniem drona na meczu Serbii z Kosowem, gdzie dron wleciał na stadion z obraźliwym dla jednej z drużyn transparentem. Doprowadziło to wówczas do zamieszek" - mówi Piesiewicz.

Opracowany przez firmę Advanced Protection Systems Ctrl + Sky składa się z dwóch części - detekcyjnej i neutralizacyjnej. Detekcyjna część systemu służy do wykrywania dronów naruszających zdefiniowaną przez użytkownika systemu przestrzeń i działa w oparciu o cztery różne czujniki. Są to radary, kamery wizyjne sprzężone z działaniem radarów, a także czujniki transmisji radiowej oraz akustyczne.

"Jeśli system detekcyjny wykryje naruszenie sfery chronionej, automatycznie włącza się tryb neutralizacji - wprowadza on drona w stan awaryjny, wymuszając powrót do operatora, do punktu startu, lub lądowanie" - opowiada prezes APS i zaznacza, że Ctrl + Sky nie jest systemem kinetycznego niszczenia, zatem posługując się nim użytkownicy nie niszczą własności prywatnej, jaką stanowią drony.

"Nie ma przeszkód, aby system ten stosować legalnie. Warto jednak odnotować, że system neutralizacji działa w oparciu o tzw. jammery, czyli po prostu zagłuszarki. Zagłuszarek nie można jednak używać bez specjalnych uprawnień" - zaznacza Piesiewicz. "Do ich wykorzystania w Polsce uprawnione są określone służby. Na mocy ustawy antyterrorystycznej można obecnie używać do ochrony imprez masowych bądź infrastruktury krytycznej. Cywilny użytkownik może stosować wyłącznie system detekcyjny" - tłumaczy.

Według prezesa APS ze stworzonego przez firmę systemu korzystają obecnie klienci na rynku w Polsce i za granicą - na przykład służby mundurowe Czech, czy jedno z więzień w Estonii. "Zaczynamy też działalność w USA" - mówi Piesiewicz. "Tam jest bardzo duże zapotrzebowanie, co ciekawe - z zagłuszarek może korzystać tylko wojsko i to w bardzo ściśle określonych przypadkach" - dodaje.

Jego zdaniem, w przypadku dronów prawo na całym świecie "nie nadążyło za rozwojem technologii". Jak stwierdza Piesiewicz, "w Polsce prawo w tym względzie i tak dobrze rozwija się względem innych państw", jednakże - jak dodaje, rynek na tego rodzaju usługi w przyszłości będzie wzrastał.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018