Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

IBM i NVIDIA zbudowały Summit - najpotężniejszy komputer świata

Autor:  PAP/PSZ  |  12-06-2018 12:41
Firma IBM poinformowała, że we współpracy z NVIDIA stworzyła Summit - najpotężniejszy komputer na świecie. Może on wykonywać 200 tys. trylionów operacji na sekundę i wydajnością przewyższa chiński superkomputer Sunway Taihu Light.

Summit ma być wykorzystywany przede wszystkim w badaniach z dziedzin astrofizyki, onkologii i biologii systemowej - donosi serwis BBC.

Superkomputer Summit ma moc 15 MW
Fot. IBM, mat. pras.

Summit składa się z 4608 serwerów i wyposażony jest w ponad 10 petabajtów (PB) pamięci operacyjnej RAM. Jego budowa kosztowała około 200 mln dolarów.

Nowy superkomputer ma być zlokalizowany w Tennessee w państwowym laboratorium Oak Ridge. Według dyrektora instytucji Thomasa Zakarii Summit już w trakcie budowy wykonywał zadania obliczeniowe z zakresu genetyki. "Można to porównać do sytuacji, w której kierowca wyścigowy bierze udział w wyścigu podczas wymiany opon w bolidzie" - stwierdził Zakaria.

BBC informuje, że Stany Zjednoczone posiadają obecnie 143 z 500 superkomputerów świata. Dla porównania, Chiny w swoim arsenale mają 202 maszyny. Najpotężniejszym amerykańskim superkomputerem był do tej pory Titan, który na liście wszystkich supermaszyn zajmował piąte miejsce.

"Jesteśmy świadomi, że bierzemy udział w wyścigu. Jest dla nas bardzo istotne, kto w nim zwycięży" - oznajmił minister energetyki USA Rick Perry podczas ceremonii prezentacji nowego superkomputera.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018