Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Estonia kupuje od Francji Mistrale

Autor:  PAP/AH  |  12-06-2018 21:56
Estonia zawarła 12 czerwca w Paryżu z francuskim koncernem zbrojeniowym MBDA kontrakt o wartości 50 mln euro na zakup przeciwlotniczych pocisków rakietowych krótkiego zasięgu Mistral oraz sprzętu szkoleniowego do nauki obsługi tych systemów.

Zmodernizowane systemy Mistral 3 (wyrzutnie krótkiego zasięgu) i reszta sprzętu (pociski ćwiczebne, symulatory) zostaną dostarczone do Estonii w latach 2020-2027 - pisze agencja Interfax-Ukraina. Dodaje, że porozumienie ramowe zakłada dodatkową dostawę rakiet na sumę 100 mln euro.

fot. Perrin JC /wikimedia, licencja CC BY 2.0

Jak podkreślił dyrektor estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych Rauno Sirk, "zakupy amunicji wraz z zakupami automatycznej broni palnej i artyleryjskich zestawów samobieżnych staną się priorytetami".

System Mistral 3 zalicza się do wyrzutni bardzo krótkiego zasięgu, ale ma stosunkowo wysokie możliwości w atakowaniu celów powietrznych.

Od kilku lat Estonia, podobnie jak Litwa i Łotwa, "próbuje zbudować wiarygodną obronę powietrzną" - wskazuje agencja AP. Zauważa, że brak systemu obrony powietrznej eksperci uznają za najsłabsze ogniwo strategii obronnej tego bałtyckiego państwa na wschodniej flance NATO.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018