Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Zatrzymano pięć osób, które miały handlować nielegalnym paliwem

Autor:  PAP  |  13-06-2018 07:48
Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że rozbiło grupę, która oszukiwała na podatku VAT, akcyzie i opłacie paliwowej. Zatrzymano pięć osób, które miały się zajmować obrotem olejem napędowym. Straty Skarbu Państwa oszacowano na 13 mln złotych.

Śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej. Według śledczych zatrzymani dostarczali na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia.

Fot. Shutterstock.com

"Ustaliliśmy, że udokumentowana droga paliwa do końcowego odbiorcy na stacji benzynowej była dłuższa od rzeczywistej. Firmy, które pośredniczyły w procederze poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, w rzeczywistości nie prowadziły działalności gospodarczej, a paliwo pochodziło z innych źródeł niż udokumentowane" - poinformowała kom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

Zatrzymania odbyły się w okolicach Częstochowy i Będzina. Jeden z mężczyzn ukrył się w piwnicy, a jego partnerka przekonywała mundurowych, że nie ma go w domu i nie wiadomo, gdzie jest. Policjanci znaleźli go jednak po dokładnym sprawdzeniu nieruchomości.

"Z naszych ustaleń wynika, że następnego dnia zamierzał wyjechać za granicę" - powiedziała kom. Jurkiewicz.

W sumie CBŚP zatrzymało pięć osób, które miały uszczuplić Skarb Państwa o co najmniej 13 mln zł.

"Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, a także przeciwko wiarygodności dokumentów oraz z kodeksu karno-skarbowego. Jedna z tych osób ma zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą" - podało biuro śledcze.

Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Za zarzucane zatrzymanym czyny grozi do 10 lat więzienia.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018