Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Dla Azotów dywersyfikacja produkcji to konieczność

Autor:  wnp.pl (DM)  |  13-06-2018 13:27
- Musimy dążyć do dywersyfikacji źródeł przychodów. Zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest rozszerzenie oferty produktowej – mówi prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki. Zaznacza, że firma będzie sukcesywnie zwiększała nakłady na badania i rozwój.

Obecnie Grupa Azoty to drugi co do wielkości europejski producent nawozów. Jednak słabością naszej firmy jest brak zaplecza surowcowego. Spółce trudno byłoby sprostać zagranicznej konkurencji pod względem cen, może to jednak robić oferując produkty o wyższych marżach. Jest to o tyle istotne, że biorąc pod uwagę globalizację rynku nawozowego, trudno wykluczyć możliwość napływu nawozów z importu.

Chodź w nawozach Azoty to potęga na europejską skalę, to jednak spółka musi szukać innych źródeł przychodów
Fot. mat. spółki.

Zobacz też: Wartość Azotów spadła o 3 mld zł. Co się stało?

A jak przyznał Wardacki, znane są przypadki, gdy firma czuła się hegemonem w swoim segmencie, zaniedbała rozwój i popadła w potężne problemy. Takim przykładem może być Nokia - niegdyś wiodący producent telefonów komórkowych, który przespał rewolucję związaną ze smartfonami.

Stąd też według szefów Azotów potrzebna jest dywersyfikacja źródeł przychodów.

- Realizujemy projekt Polimery Police (wcześniej PDH), bo zdajemy sobie sprawę z korzyści, jakie może przynieść. Stawiamy także na innowacje. Dla nas innowacje to nie są puste słowa – tłumaczy szef największej polskiej firmy chemicznej.

Firma chce, aby środki przeznaczane na badania i rozwój sukcesywnie rosły. 

Grupa Azoty to największy koncern chemiczny. Spółka ma cztery główne zakłady - w Kędzierzynie, Policach, Puławach i Tarnowie. Firma jest kluczowym w Europie producentem nawozów, liczącym się kaprolaktamu, melaminy bieli tytanowej i alkoholi oxo.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018