Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Strabag szykuje się na czasy po budowlanym boomie

Autor:  wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)  |  13-06-2018 12:17  |  aktualizacja: 13-06-2018 12:32
Budowa firmy opartej o własne zasoby, digitalizację oraz innowacje to główne cele, które stawia sobie Strabag na nadchodzące lata.
Za kilka lat sytuacja na polskim rynku budowlanym może być całkiem odmienna od obecnej. Jest to związane m.in. z niepewnością dotyczącą finansowania inwestycji w realiach w przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

Ponadto sektor budowlany zmaga się z coraz większym niedoborem pracowników, a także wzrostem kosztów. Te czynniki są kluczowe dla przyszłości firm z branży.

- Szykujemy się na to budując firmę opartą o własne zasoby, jak najbardziej niezależną od rynku podwykonawców, a także kształcącą własną kadrę pod kątem digitalizacji - powiedział portalowi WNP.PL Dariusz Kolasa, dyrektor budownictwa ogólnego w spółce Strabag sp. z o.o.

Dodał, że spółka chce też wprowadzać innowacje oraz zwiększać produktywność. Celem jest podnoszenie konkurencyjności.

Kolasa, pytany o to, czy po zakończeniu dużych inwestycji współfinansowanych przez UE nastąpi odpływ niektórych wykonawców z polskiego rynku, wskazał, że jest to możliwe.

- Na pewno Polska jest obecnie magnesem dla firm z całego świata. Cały czas widzimy nowe podmioty, które pojawiają się w przetargach. Myślę, że to koniunkturalne podejście. My planujemy swoją przyszłość długofalowo - podkreślił Kolasa.

Przychody grupy Strabag w Polsce - liczone dla dwóch głównych spółek, czyli Strabag sp. z o.o. oraz Strabag Infrastruktura Południe - w 2017 r. wzrosły o ok. 5 proc. - 3,5 mld zł. Daje to grupie drugie miejsce w Polsce pod względem generalnych wykonawców (po Budimeksie - 6,4 mld zł).

W grupie Strabag zatrudnia ok. 5 tys. osób. Wg ostatnich danych, jego portfel zamówień opiewał na ok. 6,5 mld zł i był największy od ponad sześciu lat.

Wywodzący się z Austrii koncern miał w 2017 r. 13,5 mld euro przychodów oraz 292 mln euro zysku netto. Łącznie Strabag, należący do największych grup budowlanych w Europie, zatrudnia ok. 73 tys. pracowników.

Zobacz też: Prefabrykaty, drewno? Jakie będzie polskie budownictwo po unijnym boomie?
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018