Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Rosja chce gwarancji UE ws. gazociągu Turecki Potok

Autor:  PAP/AH  |  13-06-2018 16:41
Moskwa jest gotowa dostarczać gaz do Unii Europejskiej za pośrednictwem budowanego gazociągu Turecki Potok, jednak do tego niezbędne są gwarancje krajów UE i Komisji Europejskiej.

- Jeśli kraje Unii Europejskiej są zainteresowane tym, by gaz przez ten gazociąg popłynął na terytorium UE, to potrzebne są stuprocentowe gwarancje od Komisji Europejskiej i ogółem od UE - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Rosyjski minister wypowiadał się na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Grecji Nikolaosem Kodziasem.

Turecki Potok ma prowadzić z Rosji do Turcji; rosyjski koncern Gazprom planuje zakończenie jego budowy w 2019 roku.
fot. Gazprom

- Jesteśmy gotowi do współpracy w związku z tym projektem, niejednokrotnie o tym mówiliśmy - podkreślił przedstawiciel MSZ Rosji. Zapewnił też, że Rosja jest gotowa do konkurowania z "innymi producentami, innymi trasami (przesyłu gazu), które teraz są omawiane w ramach tzw. południowego korytarza gazowego". Jako najważniejszy czynnik określił "rzetelną konkurencję".

Turecki Potok ma prowadzić z Rosji do Turcji; rosyjski koncern Gazprom planuje zakończenie jego budowy w 2019 roku. Projekt zakłada ułożenie na dnie Morza Czarnego dwóch nitek gazociągu, z których każda będzie miała przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych rocznie. Pierwszą nitką gazociągu popłynąć ma gaz z Rosji na potrzeby wewnętrzne Turcji. Drugą nitkę Rosja chciałaby wykorzystać do eksportu surowca do krajów leżących na południu Unii Europejskiej, mowa jest o poprowadzeniu trasy gazociągu w kierunku Bułgarii, Serbii i Węgier.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018