Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Zmiany w podatkach od leasingu samochodów. Pracodawcy RP: To ograniczenia dla przedsiębiorców

Autor:  wnp.pl (PS)  |  13-06-2018 18:16  |  aktualizacja: 13-06-2018 18:15
Minister Finansów zapowiedziała wprowadzenie uproszczeń w prawie podatkowym, zmian w podatku VAT, obniżenia stawki CIT i wprowadzenia ulgi na innowacje. - Jednak do tego zestawu nie pasuje zapowiadane ograniczenie w zaliczaniu leasingu samochodów do kosztów uzyskania przychodów – oceniają Pracodawcy RP.

Obecnie leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie opłaty ustalone w umowie leasingu, czyli przede wszystkim raty leasingowe i odsetki. Ma też prawo odliczyć od przychodu koszty użytkowania samochodu (KUP) w postaci wydatków na paliwo bądź naprawy.

MF planuje ustanowić limit 150 tys. zł kosztów leasingu operacyjnego w rozliczeniach podatnika.
Fot.Pixabay

Limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do KUP wynosi dzisiaj 20 tys. euro bez względu na to, czy pojazd wykorzystywany jest wyłącznie w ramach działalności gospodarczej, czy do celów mieszanych.

„Natomiast z zapowiedzi minister finansów wynika, że co prawda resort chce zwiększyć limit odpisów amortyzacyjnych do 150 tys. zł, to jednocześnie planuje na takim samym poziomie ustanowić limit kosztów leasingu operacyjnego w rozliczeniach podatnika. Dzisiaj takie ograniczenie nie obowiązuje” – podnoszą Pracodawcy RP.

Czytaj też: Podatki: 8,5-proc. CIT dla inwestujących w najem nieruchomości

Ponadto w odniesieniu do samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych resort planuje ograniczyć do 50 proc. zarówno limit odpisów amortyzacyjnych, jak i wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją pojazdu. Autorzy opinii stwierdzają, że wprowadzenie takich zmian w praktyce będzie dla wielu przedsiębiorców oznaczało wzrost obciążeń publicznoprawnych.

Czytaj też: Leasing w Polsce znacznie zyskał na wartości. Kolejny rok też nie rozczaruje

Wyrażają też nadzieję, że „Ministerstwo Finansów przeanalizuje podnoszone przez przedsiębiorców wątpliwości i ukształtuje przepisy w taki sposób, aby rzeczywiście uprościć system podatkowy i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej”.

„Resort finansów musi mieć również na uwadze, że największe oczekiwania podatników dotyczą jednak przede wszystkim takich zmian, które wreszcie spowodują, że polski system podatkowy stanie się spójny i sprawiedliwy. Ograniczanie biurokracji jest oczywiście istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, jednak to brak pewności prawa jest największą barierą w prowadzeniu i rozwijaniu działalności” - stwierdzają eksperci Pracodawców RP.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018