Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Niemcy chcą uczyć się od Polski jak walczyć z mafią paliwową

Autor:  polskieradio.pl  |  13-06-2018 18:19
Polska odniosła niewątpliwy sukces w walce z szarą strefą w branży paliwowej. Na polskich rozwiązaniach wzorować chcą się m.in. kraje Ameryki Łacińskiej, Ukraina czy Mołdawia. Zainteresowanie naszymi osiągnięciami na tym polu płynie także z Niemiec i Szwajcarii.

Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego w ciągu roku udało się ograniczyć lukę w VAT z 26 proc. do 14 proc., co oznacza, że jest ona poniżej średniej europejskiej. Przestępcy jednak nie śpią i wciąż szukają nowych metod działania. Takie wnioski płyną z zaprezentowanego dziś w siedzibie Ministerstwa Finansów raportu "Walka z szarą strefą. Wpływ regulacji na branżę paliw płynnych".

fot. Archiwum

Dokument został przygotowany przez firmę doradczą PwC na zlecenie Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Global Compact Network Poland. Jak mówił w radiowej Jedynce Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Network Poland, na ten sukces w walce z szarą strefą złożyło się kilka czynników - m.in. przyspieszenie uszczelniania VAT-u, pakiety energetyczny, paliwowy i przewozowy, a także utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

- Mafii paliwowej w Polsce jest trudniej operować - dodał.

Jednocześnie jak podkreślił ekspert, aby szara strefa nie uległa ponownemu wzrostowi należy dokonać dalszych zmian. Wskazywał, że potrzebne jest m.in. przygotowanie raportu regulacyjnego, który wykaże, co jeszcze trzeba "uszczelnić" w prawie, by szara strefa się jeszcze bardziej skurczyła.


Ponadto - zdaniem Kamila Wyszkowskiego - należy wzmocnić organy administracji publicznej i zwiększyć nakłady na Krajową Administrację Skarbową, tak, by na przykład na drogach mogło pracować więcej funkcjonariuszy.

Polski sukces w walce z szarą strefą w paliwach został odnotowany także międzynarodowo. Zainteresowanie naszymi rozwiązaniami płynie m.in. z Ameryki Łacińskiej, czy Ukrainy i Mołdawii, a także z Niemiec i Szwajcarii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018