Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Austriacki bank wycofuje się z Iranu

Autor:  PAP/AH  |  13-06-2018 19:13
Austriacki Oberbank, pierwszy zachodni bank, który podpisał umowę z Teheranem na finansowanie projektów, poinformował w środę, że wycofuje się z Iranu w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na ten kraj.

Bank poinformował, że będzie obsługiwał wyłącznie te transakcje i listy kredytowe związane z Iranem, które zostały podpisane przed 8 maja.

fot. Christian Wirth, Wirthi /wikimedia, licencja Creative Commons

Prezydent Donald Trump wycofał 8 maja USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem i zapowiedział nałożenie nowych, bardzo surowych sankcji na Iran oraz ewentualnie na inne państwa lub podmioty.

5 czerwca francuska grupa motoryzacyjna PSA, właściciel takich marek jak Peugeot, Citroen i Opel, poinformowała, że zaczyna zawieszać działalność spółek joint venture w Iranie w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na ten kraj.

W komunikacie poinformowano jednak, że "przy poparciu francuskiego rządu Grupa PSA podjęła dialog z amerykańskimi władzami, aby rozważyły wyłączenie jej (z programu sankcji)".

We wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani poprosił w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o pomoc w utrzymaniu w mocy porozumienia nuklearnego.

"Jeżeli Iran nie może czerpać korzyści z porozumienia (nuklearnego), to w praktyce nie jest w stanie w nim pozostać" - powiedział Rowhani.

Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja i Chiny zdecydowane są utrzymać tę umowę "we wszystkich jej aspektach" - oznajmił we wtorek Macron.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018