Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Polska niegotowa na technologię 5G

Autor:  PAP/AH  |  13-06-2018 19:46
Częstotliwości, za duże komplikacje przy budowie infrastruktury - to najważniejsze przeszkody w pierwszym etapie budowania w Polsce technologii 5G.

  • KE ma ambitne plany, aby do 2020 r. jedno miasto w każdym z państw członkowskich UE, a do 2025 r. główne miasta i szlaki komunikacyjne miały działające 5G.
  • Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje zarówno strategię wdrażania 5G, jak i myśli już o koniecznych zmianach legislacyjnych.
  • Minister cyfryzacji Marek Zagórski wskazał na kongresie Impact 2018 - Przyszłość Cyfrowej Gospodarki w Krakowie.m.in. na konieczność złagodzenia polskich norm promieniowania, które pochodzą z roku 1984 i są najostrzejsze w Europie. Przyznał jednocześnie, że temat jest "wrażliwy społecznie".

fot. Shutterstock

Przedstawiciele branży telekomunikacyjnej podkreślali, że 5G nie będzie po prostu szybszym sposobem transmisji danych, ale rewolucją pod wieloma względami. - Dziś potrzebne moce obliczeniowe usiłuje się zabudować w urządzeniu mobilnym, przez co staje się ono drogie, duże, prądożerne. W 5G obliczenia będzie można przenieść do sieci, a będzie ona tak szybka, że będzie w stanie liczyć w czasie rzeczywistym - tłumaczył Tomasz Gerszberg z Deutsche Telekom. Urządzenia mogą więc być proste i tanie - wskazywał Martin Mellor z Ericssona.

Przedstawiciele branży wskazywali jednocześnie, że do prawidłowego działania 5G potrzebuje odpowiednio szerokiego spektrum częstotliwości. Te częstotliwości wskazywano jako kolejny potencjalny problem, jako że ich przydział zależy od decyzji politycznej. "Dziś w Polsce nie ma odpowiednio szerokiego spektrum wolnej częstotliwości, to trzeba jak najszybciej odblokować" - podkreślał Thomas Lips z T-Mobile.

Zagórski zapowiedział, że planowane zmiany legislacyjne będą dotyczyć także przydziału częstotliwości, chociaż w tej kwestii wskazał na potencjalne konflikty z państwami sąsiednimi. Zapowiedział, że rząd ma świadomość barier w budowie infrastruktury i będzie próbował ułatwić inwestycje.

Minister cyfryzacji dodał, że będzie się starać namówić ministra finansów na stworzenie specjalnego funduszu na granty, które - obok środków z UE - służyłyby do generowania popytu na usługi związane z 5G. - Musimy w ten sposób pokazać operatorom komórkowym, że bardzo duże inwestycje w taką technologię mają sens - mówił.

Jako potencjalne pola dla 5G - ze względu na dużą szybkość, krótki czas reakcji i wysokie bezpieczeństwo - wskazuje się np. sterowanie autonomicznymi autami i komunikację między nimi czy też medycynę, w tym zdalną diagnostykę czy przeprowadzanie ratujących życie zabiegów na odległość.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018