Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Niemiecki gigant motoryzacyjny zablokował wystawę polskiego artysty. Teraz dzieło idzie pod młotek

Autor:  JS  |  13-06-2018 23:29
Niemiecki gigant motoryzacyjny zablokował wystawę jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich artystów – Rafała Jakubowicza. Powodem była praca przedstawiająca widok fabryki Volskwagena pod Poznaniem.

Prezentowane na wystawie w DESA Unicum dzieło Rafała Jakubowicza jest częścią głośnej pracy „Arbeitsdiziplin” obejmującej także lightbox, pocztówkę i film przedstawiający widok fabryki Volskwagena w Antoninku pod Poznaniem.

Wieża z logo przedsiębiorstwa ogrodzona jest drutem kolczastym. Wzdłuż ogrodzenia spaceruje strażnik
(fot. mat. pras)

Wieża z logo przedsiębiorstwa ogrodzona jest drutem kolczastym. Wzdłuż ogrodzenia spaceruje strażnik. Materiał filmowy nie został w żaden sposób poddany manipulacji obrazem. Mimo to zaprezentowane na nim masywne ogrodzenie z drutem kolczastym, teren chroniony przez strażników czy monumentalna wieża-komin nasuwają oczywiste historyczne skojarzenia.  Jak twierdzi galeria DESA Unicum w Warszawie, pracę Jakubowicza można interpretować w odniesieniu do mrocznej historii uwikłania Volskwagena w gospodarkę III Rzeszy czy wyzysku taniej siły roboczej przez zachodnie koncerny.

Jak zauważa galeria, „Arbeitsdiziplin” nie tylko skłania do refleksji nad formami autorytaryzmu i władzy, ale także zdaje się zadawać pytanie o to, na ile na nasz ogląd rzeczywistości wpłynęły traumatyczne wydarzenia z pierwszej połowy XX-ego wieku. Praca w 2002 roku miała zostać wystawiona w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. Projekt nie doszedł jednak do skutku w związku ze sprzeciwem dyrekcji koncernu Volkswagen, pokazany został dopiero na wystawie w Squat Rozbrat w Poznaniu. Pracę „Arbeitsdizplin I” bedącą częścią kultowego dzieła będzie można zobaczyć na wystawie w DESA Unicum w Warszawie. Wystawa zaplanowana jest w dniach 18-28 czerwca. Wstęp jest wolny. 28 czerwca praca Jakubowicza pójdzie pod młotek.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018