Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Izrael wzmocni cyberobronność

Autor:  PAP/TE  |  21-06-2018 17:26
Izrael planuje w przyszłości stworzenie struktury określanej jako "cybertarcza państwa". Ma ona posłużyć wzmocnieniu odporności kraju na cyberataki hakerów, również z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania.

O nowych planach Izraela poinformował powołany na stanowisko szef Narodowego Cyberdyrektoriatu Jigal Unna. Jego zdaniem tarcza ma odpierać ataki ze strony podmiotów prywatnych, jak i państwowych.

Szef Narodowego Cyberdyrektoriatu podkreślił, że decyzje o zmianach w prawie Izraela wynikają ze zrozumienia rosnącej konieczności wzmacniania krajowej cyberobrony.
fot. Shutterstock

Podczas swojego wystąpienia na konferencji Cyber Week w Izraelu Unna poruszył również temat powstania nowych praw z zakresu cyberbezpieczeństwa, które formalizują struktury obronne i definiują zasady współpracy między organizacjami cywilnymi i agencjami rządowymi.

Warto zwrócić uwagę, że tego rodzaju współpraca istnieje już teraz. Unna zapowiedział jednak, że zmiany prawne to długotrwały proces legislacyjny, który ma znowelizować doktrynę cyberobronności kraju i objąć m.in. rozbudowę sieci wymiany informacji przez agencje wywiadu, a także koordynację działań pomiędzy uczelniami wyższymi, przedstawicielami biznesu i administracją, gdy mowa o zagrożeniach cybernetycznych.

Szef Narodowego Cyberdyrektoriatu podkreślił, że decyzje o zmianach w prawie Izraela wynikają ze zrozumienia rosnącej konieczności wzmacniania krajowej cyberobrony. Izrael jego zdaniem pragnie także rozwijać współpracę międzynarodową w tym zakresie, zwłaszcza z uwzględnieniem partnerstwa na rzecz walki z zagrożeniami dla infrastruktury krytycznej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019