Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Chińczyk aresztowany w USA. Sprawa dotyczy okrętów podwodnych

Autor: PAP/TE
Dodano: 22-06-2018 14:16

Obywatel Chin zajmujący się dystrybucją sprzętu morskiego został aresztowany w Stanach Zjednoczonych pod zarzutem przemytu urządzeń, które mogłyby zostać użyte do zwalczania okrętów podwodnych.

Jak poinformowała w piątek agencja Reutera, Shuren Qin, mieszkający w Wellesley (stan Massachusetts), został oskarżony o oszustwa wizowe oraz o spiskowanie mające na celu naruszenie amerykańskich przepisów o kontroli eksportu.

Jak poinformowano, Qin, który od 2014 roku ma status rezydenta Stanów Zjednoczonych, prowadzi na terenie Chin kilka przedsiębiorstw zajmujących się importem z USA i Europy towarów, które mają zastosowanie m.in. w technologiach podwodnych. Klientami jednego z nich, LinkOcean Technologies, są m.in. chińskie instytuty badawcze oraz chińska marynarka wojenna.

Prokuratura podała, że Qin w latach 2015-16 sprzedał 78 hydrofonów chińskiemu uniwersytetowi NWPU, który spełnia rolę wojskowego instytutu badawczego, ukrywając, kto będzie ich odbiorcą.

Przypomniała, że ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ministerstwo handlu USA wymaga uzyskania pozwolenia na sprzedaż amerykańskich towarów tej uczelni specjalizującej się m.in. w inżynierii morskiej. 

Zobacz też: Izrael szykuje "cybertarczę"

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022