Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Trump zatwittował, komisarz unijny odpowiada w ten sam sposób

Autor: wnp.pl PAP/PS
Dodano: 23-06-2018 17:46

Władze Unii Europejskiej zareagują na każde posunięcie Stanów Zjednoczonych zmierzające do podniesienia ceł na wszystkie samochody montowane w UE - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla „Le Monde”.

Jeśli zdecydują się podnieść cła importowe, nie będziemy mieli innego wyjścia, jak tylko zareagować’ - powiedział Katainen.„Nie chcemy walczyć (w sprawie handlu) publicznie za pośrednictwem Twittera. Musimy skończyć z tą eskalacją" - dodał.

Katainen podkreślił, że zarówno członkowie amerykańskiego kongresu z obu partii politycznych, jak i sektor prywatny „niekoniecznie podzielają poglądy prezydenta” Donalda Trumpa. Według wiceszefa KE, jeśli cła zaczną obowiązywać, to presja na Trumpa wzrośnie.

USA nakładają na UE, Kanadę i Meksyk cła na stal i aluminium

W piątek prezydent Trump napisał na Twitterze, że jeśli taryfy celne nie zostaną szybko usunięte, to nałoży 20-procentowe cło na wszystkie samochody montowane w Unii Europejskiej.

Wcześniej w piątek zaczęły obowiązywać odwetowe cła UE na dobra z USA.

Ministerstwo handlu USA bada, czy import samochodów i ich części stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Szef tego resortu Wilbur Ross powiedział w czwartek, że raport w tej sprawie będzie gotowy pod koniec lipca lub w sierpniu.

Trump oskarżał często niemieckie firmy motoryzacyjne o nieuczciwe praktyki handlowe i odbieranie miejsc pracy amerykańskim producentom.

Cła odwetowe wprowadzone w UE, w odpowiedzi na amerykańskie cła na stal i aluminium, dotyczą towarów o wartości 2,8 mld euro. Nakładając je Unia korzysta ze swoich praw w Światowej Organizacji Handlu (WTO), podkreśla Komisja Europejska.

Harley na razie nie podniesie cen motocykli w Europie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020