Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Donald Trump śmiałą wypowiedzią wywołał spadki cen ropy

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 02-07-2018 08:18

Notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych i Londynie zniżkują o około 1 proc. po publicznych naciskach Stanów Zjednoczonych na Arabię Saudyjską w sprawie zwiększenia produkcji surowca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 73,4 USD, po zniżce o 1 proc.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 1,2 proc. do 78,3 USD za baryłkę.

Prezydent USA Donald Trump napisał 30 czerwca na Twitterze, że w trakcie rozmowy król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz zgodził się na zwiększenie wydobycia "może o 2 mln baryłek" w celu przywrócenie stabilności na rynkach po zmniejszeniu produkcji w Iranie i Wenezueli.


Informacje Trumpa zdementowała później zarówno strona saudyjska, jak i Biały Dom.

Oficjalna Saudyjska Agencja Prasowa (SPA) wskazała, że podczas rozmowy obaj przywódcy "podkreślili potrzebę utrzymania stabilności rynków ropy naftowej i wzrostu światowej gospodarki".

Komunikat Białego Domu głosi tymczasem, że Rijad posiada 2 mln b/d wolnych mocy wydobywczych, które "mogą zostać roztropnie spożytkowane", jeżeli zaistnieje potrzeba zapewnienia stabilności na rynku, a wszelkie decyzje mogą zapaść po konsultacjach Saudów z partnerami.

Trump, w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie, ponownie skrytykował OPEC, oceniając, że kartel manipuluje rynkiem ropy.

W ostatnim tygodniu czerwca wycena WTI wzrosła o 8,1 proc., głównie w reakcji na naciski USA na partnerów handlowych, aby odbiorcy irańskiej ropy w USA całkowicie wstrzymali jej import do 4 listopada.

22 czerwca OPEC i 10 innych krajów produkujących ropę - w tym Rosja - podjęły jednomyślnie decyzję o zwiększeniu wydobycia o około 1 mln baryłek dziennie, czyli o 1 proc. globalnej podaży.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020