Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Ruszyła budowa nowoczesnego biurowca Polskiej Spółki Gazownictwa

Autor:  PAP/rs  |  02-07-2018 16:38
Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła w Łodzi budowę nowoczesnego biurowca, w którym pracować będzie 180 osób. To jedna z wielu inwestycji za prawie 1 mld zł łącznie, których realizację do 2020 r. planuje PSG w Łódzkiem.

  • W ciągu dwóch lat w woj. łódzkim spółka planuje gazyfikację 13 nowych gmin, w tym pięciu poprzez tzw. gazyfikację wyspową LNG.
  • Poza tym do 2020 roku na rozbudowę istniejących i budowę nowych sieci dystrybucji w Łódzkiem PSG chce przeznaczyć prawie 1 mld zł.
  • 71 spośród 177 jednostek samorządu terytorialnego w Łódzkiem ma dostęp do gazu.
 

W ciągu dwóch lat w woj. łódzkim spółka planuje gazyfikację 13 nowych gmin.
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Z udziałem władz województwa, parlamentarzystów oraz przedstawicieli spółek PNG i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) wmurowano w poniedziałek w Łodzi kamień węgielny pod budowę obiektu biurowo-technicznego, który za rok ma zastąpić obecną, przestarzałą siedzibę PNG. Docelowo pracować w nim będzie 180 osób.

"Polska Spółka Gazownictwa - z 7 mln odbiorców gazu i 11,6 tys. pracowników - jest największym operatorem systemu gazowniczego w Europie, który posiada 97 proc. wszystkich sieci gazowych na terenie Polski. PSG zapewnia 58 proc. gazyfikacji kraju, niestety, 42 proc. potencjalnych odbiorców wciąż nie ma dostępu do gazu. Robimy wszystko, by zmienić tę sytuację" - podkreślił podczas uroczystości prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Marian Żołyniak.

Jak podał, w ciągu dwóch lat w woj. łódzkim spółka planuje gazyfikację 13 nowych gmin, w tym pięciu poprzez tzw. gazyfikację wyspową LNG. Poza tym do 2020 roku na rozbudowę istniejących i budowę nowych sieci dystrybucji w Łódzkiem PSG chce przeznaczyć prawie 1 mld zł, z czego największe planowane inwestycje to budowa gazowej obwodnicy Łodzi - 42 km o wartości 156 mln zł oraz budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Kalisz - Piotrków Trybunalski za ok. 350 mln zł.

"PSG jest jedną z najważniejszych części Grupy Kapitałowej PGNiG. Istnieje po to, by w sposób bezpieczny dostarczać najbardziej ekologiczne paliwo kopalne, którym jest gaz ziemny. Możliwości rozwoju są ogromne, bo blisko połowa gmin w naszym kraju nie ma dostępu do tego paliwa. To wyzwanie dla PSG. Już teraz co roku powstaje 50 tys. nowych przyłączy i planuje się, że w obecnej perspektywie blisko 1 mln obywateli uzyska dostęp do gazu" - zaznaczył wiceprezes zarządu PGNiG Radosław Bartosik.

Zdaniem obu prezesów zapowiadane inwestycje PSG są przykładem realizacji strategii rządu, dotyczącej zrównoważonego rozwoju kraju i dywersyfikacji dostaw paliwa.

"Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego obiektu jest symbolem zaangażowania się PSG w naszym województwie w ramach programu zrównoważonego rozwoju. Oznacza zapewnienie dostępu do gazu, który jest źródłem energii bezpieczniejszym w kategorii ochrony środowiska, ku zadowoleniu odbiorców - tańszym, zaś jeśli chodzi o położenie naszego kraju, to zapewnia nam ekonomiczną i energetyczną niezależność" - stwierdził wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Według Raua 71 spośród 177 jednostek samorządu terytorialnego w Łódzkiem ma dostęp do gazu. "Reszta z nich czeka na taką możliwość z utęsknieniem, a rozpoczynająca się obecnie inwestycja PSG to dla nich dobry znak" - dodał.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019