Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Były prezes kopalni skazany na 15 lat więzienia

Autor:  PAP/PSZ  |  11-07-2018 14:25
Sąd w Turcji skazał 11 lipca na 15 lat pozbawienia wolności byłego prezesa zarządu kopalni Soma, gdzie w maju 2014 roku doszło do najtragiczniejszej katastrofy górniczej w dziejach Turcji, w wyniku której zginęło 301 osób.

Prezesa zarządu kopalni należącej do spółki Soma Komur Isletmeleri Cana Gurkana sąd w mieście Akhisar skazał po trwającym trzy lata procesie. Wraz z nim skazano dyrektora generalnego tej spółki Ramazana Dogru - na 22,5 roku więzienia, dyrektor do spraw eksploatacji Akin Celik oraz inspektor techniczny Ertan Ersoy usłyszeli wyroki po 18 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności.

W katastrofie w kopalni Soma zginęło 301 osób.
Fot. fpolat69 / Shutterstock.com

Sąd skazał również dziewięciu innych pracowników na kary od 6 do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast 37 oskarżonych zostało uniewinnionych.

Do katastrofy w kopalni węgla brunatnego w Somie doszło 13 maja 2014 roku. Była to największa katastrofa przemysłowa w historii Turcji. Katastrofy na podobną skalę w światowym przemyśle wydobywczym nie notowano od grudnia 1975 roku, gdy w wyniku wybuchu zginęło 372 ludzi w kopalni węgla kamiennego w stanie Jharkhand na północnym wschodzie Indii.

Katastrofa w kopalni Soma wywołała społeczne wzburzenie i uliczne demonstracje w kraju. Gniew protestujących kierował się również przeciwko ówczesnemu premierowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi oraz jego rządowi, oskarżanemu o lekceważenie kwestii bezpieczeństwa w sprywatyzowanych kopalniach. Erdogan jest obecnie prezydentem Turcji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019